V odvolacím jednání potvrdil výši trestu, který muži v březnu vyměřil Obvodní soud pro Prahu 7.

Prvoinstanční senát Monakova uznal vinným z toho, že čtyřem lidem pomohl k trestnému činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Podle závěrů soudu jim prodal přes šest miliónů tablet léku. Úterní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle verdiktu obvodního soudu prodával Monakov ve své lékárně v pražské Tusarově ulici enormní množství Nurofenu stop grip, a muselo mu být proto jasné, že ho kupující používají k výrobě drog.

"Soud vzal jako přitěžující okolnost fakt, že byl lékařem," prohlásila v březnu při vynesení rozsudku předsedkyně prvoinstančního senátu Iveta Postulková. Z výpovědi Monakovovy bývalé zaměstnankyně podle ní navíc vyplynulo, že ho na nezvyklou spotřebu léků upozorňovala.

Lékař nevědel, že lze z Nurofenu vyrábět drogy

Čtyři lidé, kterým muž podle Postulkové Nurofen prodával, již byli za výrobu drog odsouzeni. Dva z nich jako členové organizované skupiny působící ve více státech, jeden s tím, že prodával drogy nezletilému.

Lékař od počátku obvinění odmítá. Tvrdí, že byl pouze provozním manažerem lékárny a staral se o její chod a údržbu. Uvedl, že manipulaci s léky nechával na zaměstnancích, nebyl prý oprávněn s léky nakládat.

S běžnými zákazníky podle svých slov nejednal, do práce lékárníků nezasahoval a staral se spíš o každodenní chod lékárny. Řekl také, že o tom, že lze z Nurofenu vyrábět drogy, nevěděl.

Monakovova kauza začala kontrolou, kterou v dubnu 2008 v lékárně prováděla Národní protidrogová centrála (NPC) a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle muže však byla prohlídka neoprávněná a právník jejich firmy pak podal na detektiva NPC trestní oznámení. Policista se mu pak prý pomstil tím, že našel narkomana, který vypověděl, že mu ve velkém prodával léky na výrobu drog.