Manžele zabil minulý čtvrtek v jejich bytě v Českých Budějovicích syn ženy z prvního manželství Jan Heidinger. Rodinu už delší dobu ohrožoval.

Policie ho ještě ten den zadržela v Německu, čeká se na jeho vydání. [celá zpráva]

Mikuláš Malhocký poukazuje na to, že policie o ohrožení věděla, ale po celou dobu, a dokonce ani v osudný den, nedokázala rodinu ochránit. V den vraždy přitom Malhocký volal policisty na pomoc.

Otevřený dopis pozůstalých po manželích Malhockých

"Věc byla Policií ČR vždy odložena s tím, že „nelze nic dělat“, dokud dotyčný skutečně nespáchá trestný čin. Tedy s brutální strohostí, v kontextu celé tragédie, přeloženo: „Nemůžeme vás před vrahem ochránit, dokud vás opravdu nezavraždí“," popsal syn manželů.

Policie muže hledala jinde

Pozůstalí si myslí, že smrti manželů mohla možná policie zabránit a neztotožňují se s interpretací, že se nedalo nic dělat.

Jako příklad dávají osudný večer, během něhož přišel Jan Heidinger se střelnou zbraní a rodině vyhrožoval. Pavel Malhocký volal policisty a žádal o ochranu a pomoc. "Policisté přijeli a zase odjeli," píše.

"Co však udělala Policie ČR v tomto případě? V momentě, kdy se pachatel na místě činu neobjevil (zřejmě kvůli přítomnému policejnímu autu), jel údajně policejní vůz na projížďku po městě s tím, že podezřelého „hledá“. Rodina ve víře, že jim Policie ČR pomůže a že je ochrání, šla spát a místo činu zůstalo až do vraždy Policií ČR nesledováno, nehlídáno," popisuje otevřený dopis.