Právu to v pondělí potvrdila mluvčí věznice v Plzni na Borech Jana Bartošová. Podle ní měli strážní zakročit tak, aby nedošlo k maření trestu odnětí svobody. „Mají tuto povinnost ze zákona,“ upřesnila Bartošová.

Manžel ale zaostával, byl svázaný a nemohl tak rychle běžet. Utíkali jsme k brance ve zdi nemocnice. Dagmar Tauchenová

Tauchenová s pistolí v ruce překvapila eskortu, která se po vyšetření Tauchena v ušní ordinaci vracela nemocniční chodbou k východu z budovy. Později popsala celé přepadení:

„Dva strážci šli vlevo od něj, jeden vpravo. Manžel byl spoutaný, měl pouta na rukou a ta ještě připoutána k širokému opasku. Na řetízku jej, jako medvěda, vedl jeden ze strážců. Když vyšli zpoza rohu do mého zorného úhlu, tak jsem na velitele stráže namířila revolver a řekla větu: „Tak a teď mi ho pusťte, pánové.“

Strážci byli v šoku

Poté promluvil i manžel. Tomu, co jej vedl na řetězu, řekl: „Pusť to!“ A strážce řetěz uvolnil. Pak jsme utíkali. Strážci nic neřekli, byli v šoku. Měli sice zbraně a viděla jsem, že šátrají po pouzdrech, ale nevytáhli je. V chodbě nikdo nebyl. Mohli klidně střílet. Asi se báli,“ popsala přepadení Tauchenová. Pak utíkali k přistavenému autu.

„Manžel ale zaostával, byl svázaný a nemohl tak rychle běžet. Utíkali jsme k brance ve zdi nemocnice. Tam jsem rychle vykopla záklopku branky a branku za sebou zaklapla, abych pronásledovatele zbrzdila.

Vyběhli jsme ven z nemocnice a přes hlavní silnici k parkovišti, kde stálo připravené moje auto. Když už jsme byli u parkoviště, tak teprve vyběhli strážci a křičeli stůj! Ani jsem se neotočila a v běhu jsem vystřelila do vzduchu.

Smrtelná střelba při dopadení

Auto jsem v běhu odemkla centrálním odemykačem. Už jsem se neohlížela, jen jsem naskočila do auta, nastartovala a přejela přes trávník rovnou do křižovatky. Tam jsem prokličkovala mezi auty,“ popsala útěk Tauchenová.

Policie oba o den později v Hajanech zadržela, ještě před zatčením se tauchen sám v autě zastřelil, Tauchenovou policisté při zákroku postřelili.

Později byla obviněna z trestných činů vydírání se zbraní, pomoc k trestnému činu maření výkonu úředního rozhodnutí a útok na veřejného činitele. Za to jí v případě prokázání viny hrozí až osm let vězení.