V okamžiku, kdy měl být na výškové plošině ve Vrchlického sadech vyzdvižen polystyrénový model této sochy, napadl sochař Michal Blažek přihlížejícího sochaře a restaurátora Oldřicha Hejtmánka. Blažek, jakožto vítěz sochařské soutěže, měl zhotovit sochu Woodrowa Wilsona.

K tomuto kroku ale požadoval odlitek busty, který je v úschově Národního muzea. Bustu Wilsona ale nezískal, neboť mu ji Národní muzeum neposkytlo. To Michala Blažka rozlítilo natolik, že začal nejdříve slovně napadat přihlížejícího Oldřicha Hejtmánka.

Video

Na Hlavním nádraží v Praze se poprali sochaři (TV Prima)

Tomu totiž bustu Národní muzeum kdysi půjčilo a právě on zhotovil onen odlitek. Blažek ho ale prohlásil za zloděje. Neudržel své nervy na uzdě a dal Hejtmánkovi pěstí do obličeje. Poté raději utekl. Napadený sochař má po incidentu nateklé čelo a skončil ve Vojenské nemocnici.

Napadený sochař Oldřich Hejtmánek

Napadený sochař Oldřich Hejtmánek

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Ostatní akademičtí sochaři prohlašují, že celá soutěž byla fraška. Podle jejich slov ji vyhrál amatér a ještě navíc blázen, který napadá slušné lidi.

Celému "divadlu“ přihlíželi také Američané, kteří se na sochu Wilsona přijeli podívat. Z incidentu byli zklamaní stejně jako organizátorka akce, která řekla: „Je mi líto, že se o této soše teď bude mluvit jen ve spojitosti s touto rvačkou. Socha měla být symbolem demokracie“.