„Nehoda byla nahlášena na tísňovou linku 112 v úterý v 6.31 hodin. Podle oznámení havaroval kamión, převážející v cisterně latex,“ řekla Právu mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. Hasiči, kteří na místo přijeli, ale vzápětí zjistili, že podle označení se má jednat o vysoce hořlavou toxickou látku. Zásah se pro ně rázem změnil ve výjimečně nebezpečnou situaci.

 foto: Právo/Milan Vojtek

Z Brna na místo vyrazila speciální výbava pro zásahy v nebezpečném prostředí. Po příjezdu specialisty čekalo další překvapení. Cisterna směřující do tři kilometry vzdáleného Moravského Krumlova převážela z Německa čtyřiadvacet tun ve vodě rozpustné látky na bázi akrylátu. Byla jen špatně označená.

 foto: Právo/Milan Vojtek

„Je bez řečí, že kdyby byl náklad řádně označen, mohl být zásah jednodušší. Takto jsme museli počítat s nejhorší variantou,“ komentovali situaci zasahující hasiči. „Bohužel, my nemáme pravomoc postihnout řidiče za zbytečné nasazení techniky. Pokutu mu může uložit jen policie,“ řekl Právu mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Řidič leží v nemocnici

Sám řidič má momentálně jiné starosti. Zřejmě nebyl připoutaný a při nárazu vyletěl z tahače čelním oknem. Zdánlivě vyvázl bez zranění, jen s několika oděrkami. Nakonec ale putoval do nemocnice. „V současnosti je hospitalizován na traumatologii bohunické nemocnice s otřesem mozku,“potvrdila úraz mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Co bylo příčinou nehody, je předmětem dalšího šetření. Podle informací od zasahujících a vzhledem k místu nehody se nabízí vjetí na krajnici ve chvíli, kdy se kamión míjel s protijedoucím vozidlem. Následně se mohl převrátit. Řidič také mohl vyjet mimo silnici kvůli mikrospánku. „Mluvit o příčině nehody by byly jen spekulace. Policisté případ zatím ještě šetří,“ upozornila policejní mluvčí.

 foto: Právo/Milan Vojtek

Policisté museli silnici uzavřít. Specialisté na vyprošťování s hasiči odmítli nabídku německé firmy na vyslání náhradní cisterny z Německa, protože bylo zapotřebí co nejdříve obnovit provoz na silnici. Proto sehnali náhradní cisternu, do které náklad přečerpali.