"Dvě ženy se na břeh dostaly samy, dalším dvěma osobám pomohli duchapřítomní mladíci. Tři mladí muži, kteří byli svědky události neváhali a vrhli se pro dva topící se muže uprostřed rybníka a vytáhli je na břeh," řekla mluvčí hasičů Alena Marešová.Podchlazené lidi převezli záchranáři do nemocnice.

Na místo dorazily i dva vrtulníky, jejich zásahu ale nebylo třeba. „Patnáctiletý chlapec a jeho otec byli podchlazení. Sanitka je odvezla na ošetření do nemocnice. Podrobí se ještě dalšímu vyšetření, aby se vyloučily případné komplikace,“ informovala mluvčí západočeské záchranné služby Lenka Ptáčková.

Nedlouho po prvním případu zasahovali záchranáři a hasiči u dalšího probořeného v ledu stejného rybníka. Muž se probořil asi 50 metrů od břehu, podařilo se ho vytáhnout. Do péče si ho převzali záchranáři.

V péčí lékařů skončil 31letý muž. „Silně podchlazený byl transportován na emergency lochotínské nemocnice,“ dodala mluvčí záchranky Ptáčková.

Hasiči před nebezpečím varují

Velký Bolevecký rybník, zvaný též Bolevák, je nevětším rybníkem rybniční soustavy na Boleveckém potoce na severu Plzně a pátým největším rybníkem v Plzeňském kraji.

"Hasiči důrazně varují před vstupem na ledovou plochu zamrzlých rybníků či vodních nádrží. Led je velmi tenký a hrozí propadnutí," doplnila Marešová. Informace o dostatečně silné vrstvě ledu na Boleveckém rybníku nejsou pravdivé, led je stále příliš slabý.

Nebezpečí na zamrzlých vodních plochách je v těchto dnech výrazné. Kvůli několik dní panujcím mrazům lidé vstupují bez obav na led v domnění, že je dostatečně silný. To ale na mnoha místech neplatí.

Záchrana osob propadlých do ledu je přitom jedna z nejnebezpečnějších pro laické i profesionální zachránce. Na slabém ledu hrozí při větším zatížení další prolomení a ze zachránců se tak snadno mohou stát zachraňovaní.

Rychlé podchlazení a úbytek sil

Při prolomení ledu se člověk může nejen poranit, mnohem větším nebezpečí je podchlazení. I několikaminutový pohyb v ledové vodě je nesmírně náročný a vyčerpávající, o ledový povrch se navíc téměř nedá udržet na hladině. Zimní oblečení rychle nasákne ledovou vodou a výrazně ztěžkne. V kombinaci například s bruslemi na nohách postiženému člověku rychle dochází síly a může utonout.

Velmi nebezpečné je chodit na zamrzlé rybníky a řeky osamoceně. V případě nehody není nikdo, kdo by mohl přivolat pomoc a sám se pokusil o záchranu, dovolují-li to okolnosti situace.

Ani pro profesionály není záchrana lidí z probořeného ledu snadná. K místu se zpravidla dostanou až po několika minutách, kdy už postiženým zpravidla moc sil nezůstává. Jejich zásah pak musí být rychlý a co nejbezpečnější.

Desatero bezpečného pobytu na zamrzlé vodní ploše podle vodních záchranářů
1. Rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o tloušťce menší než 25 cm a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze!
2. Při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti – možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.
3. Po ledové ploše se nepohybujte ve skupinách, může dojít k lokálnímu přetížení ledu vedoucí k náhlému prasknutí.
4. Při pohybu po zamrzlé vodě se mezi jednotlivými osobami doporučuje udržovat vzdálenost cca 5m a být navzájem spojeni pomocí lana, obdobně jako při zimní vysokohorské turistice.
5. Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše s výhodou využívejte pomůcky zvyšující zatěžovanou plochu (lyže, sněžnice apod.).
6. Doporučujeme dále osobní záchranné pomůcky využívané v severských státech – tzv. Ice Picks (rýpadlo). Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí (jakoby z běžecké hůlky) přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka nám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět.
7. S výhodou si s sebou při chůzí čí jízdě po zamrzlé hladině vezměte pomůcky připevněné na laně, které se po ocitnutí ve vodě udrží na hladině a kterých je možno se na základě jejich vztlaku přidržet (prázdné větší PET lahve, balón, nafukovací pomůcky nebo i záchrannou vestu atd.).
8. Při plánované cestě na zamrzlou vodní plochu využijte oblečení z umělých vláken (tzv.funkční prádlo, polyester, polyamid apod.) – při propadnutí do vody nedochází k tak zásadnímu nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů (bavlna, vlna, peří apod.). Oblékněte se teple, ale střídmě.
9. Při samotné záchraně tonoucích osob z ledové vody po propadnutí je v prvé řadě nutné nejdříve uvědomit záchranné složky na číslech 112 nebo 150 a 155. K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji vlastní bezpečnost velice opatrně, s využitím co největší plochy (plazením, s použití žebříků, desek, klád nebo plavidel) a pokud možno upoutáni na laně s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.
10. Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu Zdravotnické záchranné služby (l.155). Pokud je tonoucí při vědomí, ihned jej zbavte mokrého oděvu a zabalte do suchého. Udržujte tepelný komfort.
Zdroj: Vodní záchranná služba ČČK