Vyplývá to z rozsudku pobočky vsetínského okresního soudu ve Valašském Meziříčí, který se kauzou z 90. let zabýval v úterý. Poté, co to nařídil Nejvyšší soud v Brně. Záležitostí prodaných bytů z majetku Tesly Rožnov se soudy různých úrovní zabývají už osm let, poslední řízení, poprvé v neprospěch města, se konalo po nařízení Nejvyššího soudu v Brně.

Všechno začalo v roce 1992, kdy Rožnov získal od státu bezúplatně několik set bytů, které ještě s dalším majetkem zbyly po privatizaci Tesly Rožnov.

Podle místostarosty města Aloise Vychodila (ODS) jde o více než 300 bytů. Převod tehdy stát provedl přes k tomu účelu vytvořenou firmu SVAS. Dodatečně vyšlo najevo, že převod provázely formální chyby. Takové, že je možné se u soudu domáhat vrácení majetku. Což učinila společnost Immobilien Pirker Reality, na níž přešlo jmění SVAS. Několik žalob zůstalo zamítnuto.

Poslední jednání přineslo obrat 

Poslední jednání soudu však přineslo zásadní obrat. A to je jen začátek: šlo o žalobu na město Rožnov pod Radhoštěm, ale u soudu jsou ještě tři stovky žalob na osoby, které od města byty koupily.

„Začalo všechno znovu a soud rozhodl v náš neprospěch. Než dostaneme rozsudek a odůvodnění, nerad bych se k dalším krokům vyjadřoval. Poradíme se v radě a městském zastupitelstvu a s právníky, kteří nás v této složité kauze zastupují. Jedním z prvních kroků může být odvolání,“ řekl starosta Rožnova Jaroslav Kubín (SNK).

Panuje názor, že chybu udělal stát

Ve městě panuje názor, že chybu udělal stát a měl by pomoci. „Jednali jsme osobně i písemně s ministry Nečasem, Čunkem, Kalouskem i Římanem,“ dodal starosta.

Lidé ve městě si rovněž myslí, že chyboval stát, nicméně radnici mají na dosah a obracejí se na ni. Za stávajícího stavu totiž například s byty, za které zaplatili desetitisíce, nemohou nakládat. Nemohou je prodat, nelze u nich dokončit dědické řízení a podobně. To ale v dané chvíli zcela zastínila obavy z žalob.

„Jak je tohle možné. Za ušetřené peníze, dali jsme do toho všechny úspory, jsme si koupili tady ve věžáku třípokojový byt. Kvůli soudům s ním nesmíme nakládat a teď se v důchodu dozvídám, že o něj můžeme i přijít. To je příšerné,“ postěžoval si v rožnovském sídlišti Právu starší muž.

„Já se lidem nedivím, že spoléhají, že jim pomůžeme. Pravidelně se s nimi scházíme a informujeme o vývoji,“ sdělil Kubín.