Podáním návrhu skončilo pro inspekci vyšetřování celého policejního zásahu při pochodu, žádné další chyby neobjevila. "Teď už záleží na státním zástupci, jak s návrhem naloží," uvedla Lídlová.

Událost se stala letos v červnu na brněnském náměstí Svobody při střetech, jež provázely průvod nazvaný Queer Parade. Oba policisté jsou z pohotovostního a pořádkového odboru brněnského městského ředitelství. Mluvčí nechtěla říci, jak konkrétně se provinili. Podle neoficiálních informací oddělili jednoho z pravicových extremistů od hlavní skupiny a ztloukli jej.

Spisy s návrhem na zahájení trestního stíhání dostalo podle Lídlové Okresní státní zastupitelství Brno-venkov.

Queer Parade byla prvním velkým průvodem gayů a lesbiček v Česku. Zúčastnilo se asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale trasa pochodu kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Policie tehdy zadržela 15 radikálů, dva obvinila z výtržnictví, dalším deseti hrozilo přestupkové řízení.

V centru Brna dohlíželo na akci víc než 200 policistů. Pravicoví extremisté se pokusili průvod narušit nejprve hromadně, poté se rozdělili na skupinky a několika se podařilo proniknout na náměstí Svobody, kde použili granáty se slzným plynem. Větší střet obou táborů tehdy nevznikl.