Tříčlenná skupina, v jejíž čele právě Kužílek stál, se zaměřovala na krádeže v čerpacích stanicích a má na svědomí čtyři desítky vloupání s rozsáhlou škodou.

Policisté chtěli tři pachatele zadržet 28. ledna po půlnoci nedaleko čerpací stanice v Libhošti. Zatarasili cestu, ale podezřelí policejní fintu odhalili, zastavili kradené auto a dali se na útěk. Jeden z policistů po několika varovných výstřelech zasáhl do boku 24letého muže, který zemřel po převozu do nemocnice.

Jeho o dva roky mladšího bratra policie zatkla, vůdci skupiny Oldřichu Kužílkovi se podařilo utéct a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání. Vedení policie střelbu vyhodnotilo jako oprávněnou, zákrokem se nyní zabývá Inspekce ministra vnitra.

Policie podezírá skupinu Lukáše Kužílka z minimálně čtyřiceti vloupání. „Ukradli zboží za téměř 2,2 miliónu korun, na další milión byla vyčíslena škoda, kterou způsobili poškozením zařízení provozoven. Rozbíjeli tam vstupní skleněné dveře a také vše, co se jen trochu podobalo záznamové technice,“ řekl kriminalista Radim Wita, který se na vyšetřování podílel.

Nejčastějším terčem zlodějů se stávaly prodejny u čerpacích stanic, které bývají v noci uzavřeny, vloupali se ale také do restaurace a do autobazaru, kde ukradli pět aut.