Hodnotu komerčního softwaru provozovaného piráty policie odhaduje na desítky miliónů korun.

Podle pražské policejní mluvčí Evy Miklíkové na akci spoupracovali kromě policistů z Prahy i lidé z České Lípy, Brna, Přerova a Písku. "Společně odkryli skupinu osob, tzv. počítačových pirátů, kteří se podíleli na provozu PRE FTP Topsite, která byla umístěna právě na strahovských kolejích," řekla Miklíková. Lidé, kteří na FTP měli přístup z něj mohli stahovat filmy či hudbu.

Kromě softwaru policisté zadrželi i paměťová média, na nichž byly desítky terabajtů dat.

Zátah podle Miklíkové vyprovokovala Mezinárodní asociace hudebního průmyslu.

Podle policistů šlo o první zásah proti tzv. "warez scéně". Na ní působí skupiny lidí, kteří prolamují bezpečnostní kódy k programům, filmům na DVD či hudebních nosičích. Ty pak dál poskytují přes FTP server k dalšímu kopírování, například přes sítě peer-to-peer (P2P).

Jeden zátah už proběhl

Na strahovských kolejích, kde bydlí převážně studenti ČVUT, proběhla policejní razie už letos v srpnu. Tehdy policisté zabavili dva počítače s pirátskými kopiemi softwaru, hudby a filmů. Z těchto počítačů se data šířila do výměnných sítí mezi milióny běžných uživatelů internetu.

Podle mluvčího protipirátské aliance BSA Jana Hlaváče je veřejným tajemstvím, že na vysokoškolských kolejích dochází často k masivnímu porušování autorského práva nejen k softwaru, ale i filmům a hudbě. "Studenti si často myslí, že jsou nepostižitelní. Akci policie lze považovat za velký úspěch, protože vyšetřování této trestné činnosti je velmi náročné, zejména pokud jde o sledování takzvaných "peer-to-peer" výměnných sítí," řekl Hlaváč ČTK.