Hlavní líčení bylo rozepsáno do konce týdne, nakonec však předsedkyně senátu Veronika Čeplová rozhodla v pouhých dvou dnech. Borkovec, kterému hrozilo až 12 let vězení, se k činu přiznal.

Obžaloba ho vinila ze zpronevěry a zneužití pravomoci veřejného činitele, soudkyně ale čin překvalifikovala na podvod. V kauze, která vyplavala na povrch letos v březnu, sehrála hlavní roli nedostatečná kontrola finančních toků na radnici Prahy 1.

Ačkoli Borkovec začal město okrádat už v roce 1998, na úřadě jeho transakce odhalili až začátkem letošního roku po zavedení nových pravidel kontroly a auditu. Zjistilo se, že si přilepšoval asi čtyřmi milióny korun ročně.

Samotný princip podvodu je přitom až neuvěřitelně prostý. Úředníkovi stačilo na formulářích pro žadatele o zábor městských ploch místo účtu radnice uvést číslo svého soukromého konta. Vedoucí odboru Karel Žrout, který dokumenty podepisoval, si záměny nevšiml, oba účty byly vedeny ve stejné bance a začínaly stejnou cifrou. "Nejdřív jsem to zkusil jednou a vyšlo to, pak víckrát. Doufal jsem, že s tím budu umět přestat," vypověděl Borkovec.

Když úřad v roce 2004 začal výši poplatků uvádět na samostatném dokumentu, předtiskl si referent falešné formuláře a ve své praxi pokračoval. Stačilo, aby své podklady nepředával finančnímu oddělení ke kontrole. V evidenci se tak faktury vůbec neobjevily. Přestože škody jdou do desítek miliónů, úředník tvrdí, že na svém podnikání nezbohatl. Většinu peněz pohltily údajně drahé dovolené a život na vysoké noze.

Při domovní prohlídce u něj policie větší obnos nenašla. Zajistit se podařilo pouze necelé dva milióny korun ze zálohy na byt a několik méně významných částek z Borkovcových účtů.

V souvislosti s kauzou opustili letos svá místa na radnici Prahy 1 dva Borkovcovi nadřízení, kromě šéfa odboru Žrouta také vedoucí oddělení, v němž referent pracoval. Rozsudek Městského soudu v Praze není zatím pravomocný, Borkovec i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání.