"V trestní věci obviněného podnikatele bylo na podkladě policejního usnesení zahájeno trestní stíhání dalších osob, tentokrát z řad zaměstnanců pobočky Československé obchodní banky v Karlových Varech. Zmíněné osoby jsou důvodně podezřelé ze spáchání pomoci k trestnému činu podvodu," potvrdil ve čtvrtek na dotaz Práva dozorující státní zástupce Václav Průcha. Bližší informace však nechtěl vzhledem k počátečnímu stádiu vyšetřování sdělit. "Trestní stíhání těchto osob se opírá o výsledky dosavadního vyšetřování ve věci hlavního obviněného," dodal Průcha. Policisté zkoumají mimo jiné i to, jestli se obvinění úředníci nechali zkorumpovat, když vědomě porušili interní předpisy a tím se vystavili riziku postihu.   

"Frič předstíral vklady finanční hotovosti na bankovní účty, a to pro obchodní společnosti, ve kterých sám působil. Následně pak peníze z těchto účtů vybíral a použil je pro vlastní potřebu," uvedl Průcha. V praxi to probíhalo tak, že Frič jako VIP klient uložil do banky finanční hotovost v uzavřeném obalu, na který napsal mnohem vyšší částku, než tam ve skutečnosti byla. VIP klientům se peníze nepřepočítávají hned ale částka v obalu s údajem na něm se porovnává až později. 

Protože uložené peníze mohl z účtu vybírat už v době, kdy měly být správně ještě zablokované kvůli kontrole, musel mít v bance komplice, který mu nelegální výběr umožnil. Všem obviněným hrozí až dvanáctileté tresty. Vyšetřování bankovních úředníků pokračuje na svobodě.

O jednatřicetiletého Friče, který je spolumajitelem směnárny NANO a společníkem dalších dvou firem, se policie začala zajímat začátkem loňského roku pro podezření, že přes něho legalizovali vietnamští obchodníci v České republice nezdaněné milióny. Echo kriminalisté dostali od analytického útvaru ministerstva financí (MF), který upozornil na to, že přes Fričovu směnárnu prochází v krátkém časovém období  řádově desítky miliónů euro. 

Podezření ještě zesílilo, kdy vyšlo najevo, že Frič nepodal daňové přiznání a dále fakt, že společníkem ve směnárně je vietnamský podnikatel, který je napojený na stovky svých krajanů. Během tohoto prověřování podalo vedení ČSOB trestní oznámení na Friče, že banku připravil o 50 miliónů korun. To ale ještě nikdo neměl tušení, že v tom mají prsty zaměstnanci banky.