"Podařilo se prokázat, že k sexu došlo násilím," sdělila dnes soudkyně Eva Burianová a vyvrátila tím tvrzení obhajoby, která se snažila soud přesvědčit o tom, že dívka se čtveřicí mladíků postupně souložila dobrovolně. Proti dnešnímu verdiktu se již nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tragická oslava čarodějnic

Ve dva roky starém případu původně figurovali čtyři obžalovaní. Poslední z mladíků, reprezentant České republiky v rychlostí kanoistice Martin Suchomel, přijal dvouletou podmínku, kterou mu vyměřila již loni v říjnu nižší instance. O snížení trestu se pak snažili jeho kamarádi Karel Novák, tomu dnes odvolací soud potvrdil tříleté vězení, a Tomáš Hartig, který odchází s vidinou 2,5 roku odnětí svobody. Třetí z nich Josef Grossmann dostal také dvouletou podmínku. Podle soudu sice s dívkou také souložili, ale nechovali se tak hrubě jako Hartig s Novákem. Grossmann navíc v určité fázi znásilňování vybídl své kamarády, aby toho už nechali.

Sportovci zneužili dívku předloni při dubnové oslavě pálení čarodějnic na břehu Vltavy. Jeden po druhém ji přinutili k sexu, zatímco ostatní ji drželi.