Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

Vláda zakázala dovoz těl k zpopelnění z okolních států

Od úterý nebude možné po dobu deseti dnů dovážet těla z okolních států. Některá krematoria v Česku jsou totiž na hranici svých kapacit. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Ilustrační foto Foto: Reuters
Vláda zakázala dovoz těl k zpopelnění z okolních států

„Od 12. ledna do 22. ledna bude zakázán dovoz těl z okolních států (zejména Polsko, Rakousko a Německo), jak bylo dlouhodobým komerčním zvykem u příhraničních krematorií,“ uvedl resort s tím, že tím ale nebude dotčeno právo na pohřbení těchto těl do země a ani repatriace zesnulých Čechů domů.

„Důvodem našeho opatření je předpokládaný nárůst počtu zemřelých během dalších dvou měsíců a s tím související hraniční kapacita některých kremačních zařízení. Paralelně bude vytíženost sledována a koordinována napříč celou republikou, aby nedocházelo k problémům jako v případě Moravskoslezska,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Na přeplněnost krematoria v Ostravě již na začátku roku upozorňoval hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO). Z krematoria musely být desítky těl převezeny do jiného zařízení.

Standardní kapacita kremačních zařízení v ČR je zhruba 700 žehů denně. Ideální maximální kapacita, kterou se ministerstvo snaží opatřením dosáhnout, činí podle odhadů 800 žehů za den.

Pohřbů do země se denně uskuteční zhruba kolem třiceti, i v tomto případě je možné navýšit kapacitu, uvedl úřad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků