Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

USA se opět otevřou od listopadu, podmínkou je očkování

Naočkovaní občané EU a Velké Británie mohou od listopadu opět do Spojených států amerických. Administrativa prezidenta Joea Bidena by toto rozhodnutí měla oficiálně oznámit v pondělí, informoval list Financial Times. Pokud se tak stane, zákaz cestování do USA skončí po 18 měsících.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
USA se opět otevřou od listopadu, podmínkou je očkování

Hranice nechal zavřít loni v březnu kvůli pandemii koronaviru tehdejší prezident Donald Trump. Navzdory tomu, že se situace s nákazou koronavirem v Evropě proti Spojeným státům výrazně zlepšila, Evropané ze schengenského prostoru se do USA nemohli dostat.

Cestující budou muset před nástupem do letadel v USA předložit doklad o úplném očkování, píše server usatoday.com. Do tří dnů po příjezdu bude muset návštěvník na test. Bude vyžadováno pečlivé trasování a uvádění kontaktů.

Zatím není jasné, které vakcíny budou Spojené státy uznávat, tedy zda všechny plošně, nebo pouze ty, které schválily americké úřady.

USA patří k nejpomaleji se otevírajícím zemím. Zatímco Kanada začátkem srpna otevřela své pozemní hranice americkým turistům, USA ve stejné době oznámily, že její pozemní hranice zůstanou pro turisty uzavřeny. A přestože evropské země na počátku léta zmírnily cestovní omezení pro americké turisty, USA zůstaly pro evropské turisty uzavřené.

Dosud platí, že do USA nemůže cestovat nikdo, kdo se v posledních 14 dnech zdržoval na území států schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Brazílie, ČLR, Íránu, Jihoafrické republiky a Indie. Podstatný není formální pobytový status, nýbrž reálný fyzický pobyt. Opatření platí i pro pobyt v tranzitním prostoru mezinárodního letiště na území některého z uvedených států. I ten je považován za fyzický pobyt na území daného cizího státu.

Obdobně nelze do USA cestovat, pokud zde budete pouze přestupovat na jiný letecký spoj a neopustíte tranzitní prostor letiště na území USA.

Schengenský prostor tvoří tyto státy:
Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků