Hlavní obsah
Posilovací dávka očkování proti koronaviru se primárně doporučuje ohrožené skupině občanů. Foto: Profimedia.cz

Přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19: Kde se registrovat a kam se jít očkovat

Očkování proti covidu-19 nechrání navždy – postupně dochází u očkovaných k poklesu účinnosti. Tomu má zabránit posilovací dávka (tzv. booster), která se podává jako třetí dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna) a Vaxzevria (AstraZeneca) a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen (Johnson&Johnson).

Posilovací dávka očkování proti koronaviru se primárně doporučuje ohrožené skupině občanů. Foto: Profimedia.cz
Přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19: Kde se registrovat a kam se jít očkovat

Termín přeočkování: Kdy je čas na posilovací dávku

Od 18. 10. se interval pro přeočkování proti koronaviru v Česku zkrátil na doporučení vakcinologické společnosti a klinické skupiny ministerstva zdravotnictví na šest měsíců (z původních osmi) od aplikace jednodávkové vakcíny (Janssen), respektive druhé dávky u ostatních vakcín.

Pro občany starší 18 let schválila přeočkování vakcínou firem Pfizer/BioNTech po šesti měsících také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Některé státy včetně Česka začaly třetí dávky vakcíny proti covidu-19 podávat už před vyjádřením EMA.

Od pondělí 29. listopadu se (oproti původně avizovanému 1. prosinci) navíc pro starší 60 let a chronicky nemocné termín na přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ještě zkracuje, a to na pět měsíců od ukončené vakcinace.

Kdo se smí nechat přeočkovat a čím

Aplikovat se budou mRNA vakcíny Comirnaty a Spikevax od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. O přeočkování ale mohou zažádat i ti, kdo byli v minulosti očkováni látkami firem AstraZeneca a Johnson&Johnson.

Posilovací dávka se doporučuje primárně:

  • osobám s poruchami imunity,
  • lidem s chronickým onemocněním,
  • starším 60 let.

Přeočkování je dostupné i všem ostatním zájemcům, a to bez ohledu na věk, zdravotní stav či zaměstnání, podstatný je odstup šesti měsíců od druhé dávky (v případě dvoudávkových vakcín).

Jak se k přeočkování registrovat a kam jít

Po uplynutí šesti měsíců od poslední dávky očkování vám přijde zvací SMS nebo e-mail ve znění: CPOJ 32xx28xx22 se může registrovat na posilující dávku očkování proti Covid-19. Kontaktujte praktického lékaře nebo se registrujte na crs.mzcr.cz.

O posilovací dávku se ale lze přihlásit i bez zvací SMS od státu, po šesti měsících na ni má nárok každý plnoletý občan a zvolit může jednu ze tří možností:

  • registrace k očkování přes web ministerstva zdravotnictví,
  • domluva s praktickým lékařem a očkování u něj,
  • návštěva očkovacího místa bez nutnosti předchozí registrace.

O pomoc s registrací lze v případě potřeby požádat na bezplatné lince 1221.

Proč se nechat očkovat posilující dávkou

Většina osob spadajících do některé z rizikových skupin byla očkována přednostně, tedy už začátkem roku 2021. To je více než před půl rokem a dá se tedy předpokládat, že u některých z nich již došlo k poklesu ochrany.

Některé studie uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvýší dokonce pětkrát až jedenáctkrát více než po podání druhé dávky. Navíc k tomuto posílení imunity dojde velmi rychle, obvykle během dnů.

Posílení ochrany po očkování se jeví jako potřebné nejen u lidí z rizikových skupin, ale i u zdravotníků, pracovníků v zařízeních sociální péče a všech dalších, kdo projeví o posílení své ochrany zájem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků