Hlavní obsah

Odborníci: Třetí dávku ne hned po covidu

17. 12. 2021, 7:12

Za listopad se covidem nakazilo 406 tisíc lidí, jen přibližně třetina z nich byla zároveň naočkovaná. Právě tato skupina teď naráží na dilema. Zpravidla jde totiž o starší ročníky lidí, kterým už přišlo upozornění, že mají nárok na posilující dávku.

Foto: Nardus Engelbrecht, ČTK/AP

Ilustrační foto.

Článek

Pokud se ale teprve nedávno z covidu vyléčili, radí odborníci s přeočkováním počkat, a to až několik měsíců. Ne kvůli možným nežádoucím reakcím, ale proto, že si brzkým přeočkováním ochranu nevylepší.

„Domnívám se, že bezprostředně po prodělané infekci by třetí dávka neměla být podávána,“ popsal Právu imunolog a přednosta pracoviště laboratorních metod v IKEM Ilja Stříž.

„Imunitní systém má totiž v té době stále ještě velký nadbytek přirozených virových antigenů. Navíc potřebuje nějaký čas na opětovné načerpání sil,“ dodal.

ON-LINE: Přibylo 9488 nově nakažených, obětí s covidem je už přes 35 tisíc

V Česku v létě převládla varianta delta. U té platilo doporučení, že by měli lidé s očkováním po prodělané nemoci počkat tři až šest měsíců.

„I u třetí dávky platí, že po prodělaném covidu doporučujeme očkování nejdříve za tři měsíce. U zdravých osob spíš až za šest až devět měsíců,“ přiblížila Právu přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol Jiřina Bartůňková.

Pro novou variantu omikron zatím platí totéž. Poznatků o ní je stále málo. Ví se jen to, že je zřejmě mnohem nakažlivější než delta nebo alfa.

Společnost Pfizer nedávno uvedla, že jen základní dvoudávkové očkování nemusí poskytovat dostatečnou ochranu před těžkým průběhem, což by měla vyřešit posilující třetí dávka.

Lhůta pro posilující dávku očkování se pro všechny zkrátí od 19. ledna

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) tento týden navíc zdůraznilo, že samotné očkování nebude proti omikronu stačit a budou třeba další opatření. Obavy má středisko z nárůstu počtu hospitalizovaných a úmrtí.

„Omikron je tady příliš krátkou dobu a spousta věcí jsou málo podložené předběžné informace,“ řekl Právu profesor imunologie a mikrobiolog Václav Hořejší.

„Ale vypadá to, že lidé, kteří mají třídávkové očkování, jsou proti tomu relativně dobře chráněni. Bohužel tato varianta do určité míry obchází protilátky,“ doplnil.

Neublíží, ale může mít nižší účinek

Mezi odborníky je shoda, že ideální ochranu vytváří před těžkým průběhem covidu tzv. hybridní imunita čili kombinace prodělané nemoci a očkování. Nakolik to bude stačit i na variantu omikron, se zatím neví.

Ačkoliv oslovení odborníci radí s přeočkováním po covidu počkat, zdravotní problémy při striktním nedodržení odstupu zřejmě nehrozí.

Vojtěch chce prodloužit pandemický zákon a rozšířit mimořádná opatření

Úskalí vidí lékaři jinde. Tělo má po vypořádání se s infekcí ještě dostatek protilátek a další posílení v relativně krátké době se tak nemusí projevit.

„Když se ponechá odstup tři měsíce, tak to vypadá, že je to nejúčinnější. Není problém v tom, že by očkování ublížilo, pokud by k němu došlo dřív,“ řekl Hořejší.

Odstup by se měl podle něj dodržet, aby se dostatečně rozvinula ochrana získaná buď očkováním, nebo proděláním covidu.

„Spíš než nežádoucích účinků bych se při očkování bezprostředně po nemoci obával nižší účinnosti, protože imunitní systém na vakcínu ještě není dostatečně ‚hladový‘, tj. připravený,“ souhlasí Stříž.

Lockdown nelockdown. Česko, Slovensko a Rakousko klesají stejně

Pokud se očkování aplikuje krátce po prodělání covidu, mohou se podle Bartůňkové objevit déletrvající mírně závažnější nežádoucí účinky ve srovnání s reakcí u těch, kteří covid neprodělali.

Typově může jít o horečky, bolesti kloubů nebo svědění.

Česku se zatím potvrdilo deset případů omikronu, další podezření laboratoře prověřují. Převládnout by mohl podle některých odborníků do pár týdnů.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala upozornila, že i přes malý počet prokázaných případů se omikron v Česku šíří komunitně a případů jsou spíš už stovky.

Reklama

Výběr článků