Hlavní obsah
Test na protilátky vyvinutý na Univerzitě v Aberdeenu Foto: University of Aberdeen

Test ukáže, proti kterým mutacím jste imunní

Nový test na protilátky umí na 100 procent určit, jakou variantou viru se člověk nakazil. Mohl by odhalit, jaké mutace se v jednotlivých regionech šíří, a tím umožnit lepší zvládnutí pandemie. Vyvinuli ho vědci ze skotské Univerzity v Aberdeenu. Označují jej za přelomový objev. Univerzita o tom informovala na svých stránkách.

Test na protilátky vyvinutý na Univerzitě v Aberdeenu Foto: University of Aberdeen
Test ukáže, proti kterým mutacím jste imunní

Na vývoji spolupracovali experti z Aberdeenské univerzity spolu s biotechnologickou společností Vertebrate Antibodies a Národní zdravotní službou (NHS) skotského regionu Grampian. Projekt financovala skotská vláda.

Vědci uvedli, že nové testy zvládnou detekovat protilátkové odpovědi na covid-19 s 98procentní přesností a 100procentní specificitou, co se týče jednotlivých variant.

Jedná se o velký pokrok, protože přesnost aktuálně dostupných testů se pohybuje někde mezi 60 a 93 procenty a jednotlivé varianty rozlišovat vůbec neumí.

„Protilátkové testy s vysokou přesností budou při řízení pandemie čím dál více důležité a tady se skutečně jedná o přelomovou technologii s potenciálem zásadně změnit trajektorii pandemické obnovy,” řekla profesorka Mirela Delibegovicová, která týmu vědců šéfovala.

Testy umí změřit i dobu imunity

Nové testy by mělo jít použít k odhadu prevalence šířících se variant virů v komunitě, včetně variant Alpha (tzv. britská) a Delta (tzv. indická).

Protilátkový test aberdeenských expertů umí nejen určit délku trvání imunity jedince, ale také to, jestli ji získal v souvislosti s očkováním, nebo kvůli předchozí nákaze.

„Kromě toho umí testy také poskytnout informace, které lze použít k odhadu doby trvání imunity poskytované vakcínou a účinnosti vakcíny na nové varianty,” stojí dále v článku na stránkách univerzity.

Přesné datum uvedení testů do praxe zatím není známo. „Už se bavíme o možném zavedení testů v rámci NHS a věříme, se tak brzy stane,” řekla Delibegovicová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků