Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Hannah Mckay, Reuters

Seniorka ze Šumperska se ze stesku po rodině pokusila předávkovat

Na jednotce intenzivní péče Nemocnice Šumperk skončilo v době koronaviru už několik seniorů, kteří si kvůli dlouhodobé sociální izolaci sáhli na život. Do příchodu pandemie se s tím šumperští lékaři prakticky nesetkávali. Všechny případy zatím měly dobrý konec.

Ilustrační foto. Foto: Hannah Mckay, Reuters
Seniorka ze Šumperska se ze stesku po rodině pokusila předávkovat

Naposledy se sedmašedesátiletá seniorka ze Šumperska rozhodla ukončit život předávkováním léky, které užívala na chronické onemocnění. Svůj úmysl naštěstí zatelefonovala dceři, která k ní zavolala záchrannou službu.

Je důležité, aby senioři věděli, že se mají kam vrátit
Marián Olejník, primář ARIP

„Záchranná služba ji přivezla na centrální příjem nemocnice, kde proběhla detoxikace. S ohledem na krátkou dobu od požití léků a rychlý výplach žaludku se seniorku podařilo zachránit,“ popsal primář oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní péče (ARIP) Marián Olejník, jenž měl ženu v péči. Důvodem zoufalého činu byla právě dlouhodobá sociální izolace seniorky.

Návštěvy rodiny povolují

„Do příchodu pandemie byla zvyklá na denní návštěvy rodiny. Ze strachu, aby svoji maminku nebo babičku nenakazili, ji navštěvovat přestali a byli s ní v kontaktu pouze telefonicky. To jí nestačilo, najednou ji život přestal bavit,“ vysvětlil.

Zničil vám covid podnikání, připravil vás o zaměstnání, dostal vás v životě na kolena? Pomoci jste se nedočkali nebo přišla pozdě? Chcete se o svůj příběh podělit s ostatními? Napište nám na covid@novinky.cz.

Když se zdravotní stav seniorky zlepšil, domluvil se primář s její dcerou, že si navzdory současné situaci vezme maminku k sobě domů a budou dál bydlet společně. „To pacientku značně potěšilo a viditelně zvýšilo její chuť do života,“ dodal.

K pacientům, jejichž zdravotní stav je vážný a vyžaduje dlouhodobé poskytování nemocniční péče, zejména k seniorům, se snaží personál přistupovat empaticky. I proto, navzdory všeobecnému zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních, primář návštěvy rodinných příslušníků v individuálních případech povoluje.

„Tento krok vnímám jako důležitý. Ať už kvůli udržení sociálních vazeb, nebo zvýšení chuti bojovat s onemocněním, případně s následky. Je důležité, aby senioři věděli, že se mají kam vrátit,“ zdůraznil Olejník.

Nepřetržitá péče

Nová situace je však podle něj náročná i pro tamní lékaře a zdravotníky. Od podzimu se každý den starají o pacienty s těžkými zdravotními následky nemoci covid-19. Právě na ARIP končí ty nejtěžší a nejzávažnější stavy. Pacientům selhávají orgány, jsou napojeni na umělou plicní ventilaci a vyžadují prakticky nepřetržitou péči.

„Naštěstí to zde teď není tak dramatické jako v západní části republiky. Počty pacientů v resuscitační péči naší nemocnice s nákazou covidem-19 v čase oscilují. Na vrcholu jsme měli k dispozici a plně využívali až 12 lůžek. To bylo na podzim 2020,“ uvedl primář.

Nyní se podle něj situace lehce zlepšuje. „Máme k dispozici šest intenzivních lůžek pro pacienty s potřebou resuscitační péče pro nemocné covidem. Samozřejmě jsme nachystáni dle epidemiologického vývoje tento počet navýšit, řádově během několika dnů,“ upřesnil Olejník s tím, že drtivá většina současných pacientů oddělení ARIP jsou lidé do 65 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků