Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil po jednání vlády. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

S antigenními testy by PES byl ve 4. stupni teprve třetí den, řekl Blatný

Lidé v Česku podstoupili více než 350 tisíc antigenních testů. Podle ministerstva zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) tak bude kvůli rostoucímu počtu testů tohoto typu nutná změna v hodnocení epidemiologických ukazatelů a systému PES. Pokud by se totiž započítávaly, byla by Česká republika v pondělí ve čtvrtém stupni teprve třetí den, nikoliv od 6. prosince.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil po jednání vlády. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
S antigenními testy by PES byl ve 4. stupni teprve třetí den, řekl Blatný

„Pokud bychom vyhodnotili skóre v rámci protiepidemického systému PES se všemi testy (antigenními i PCR - pozn. red.) k dnešnímu dni, tak je Česká republika ve čtvrtém stupni pouze třetí den,“ uvedl v pondělí po jednání vlády Blatný.

Denní počty testů PCR a antigenních jsou v současné době podle něj vyrovnané. „Předpokládáme, že v průběhu týdne převáží testy antigenní,“ dodal s tím, že bez jejich započtení by pak PES ztratil vypovídací hodnotu. Na test PCR se totiž ve velké míře posílají lidé, kteří měli pozitivní antigenní test.

Od úterý 15. prosince bude úřad zveřejňovat dvě hodnoty PES. První se bude vypočítávat z PCR testů a druhé nově z PCR testů i testů antigenních.

Nyní se rychlejšími antigenními testy testují zaměstnanci domovů pro seniory a dalších podobných zařízení a zájemci z řad pedagogických pracovníků. Od 16. prosince má být test hrazený z veřejného zdravotního pojištění dostupný veřejnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků