Hlavní obsah
Vakcína proti koronaviru od společnosti AstraZeneca Foto: Lim Huey Teng, Reuters

Riziko sraženin krve po dávce AstraZeneky je malé, ukázala studie

Studie v Dánsku a Norsku ukázaly jen mírně zvýšený výskyt krevních sraženin u lidí, kteří obdrželi první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19 od společnosti AstraZeneca. Vědci upozornili, že vedlejší účinky jsou extrémně vzácné a výhody očkování jsou podstatně výraznější. Informovala o tom agentura Reuters.

Vakcína proti koronaviru od společnosti AstraZeneca Foto: Lim Huey Teng, Reuters
Riziko sraženin krve po dávce AstraZeneky je malé, ukázala studie

„Absolutní riziko žilních tromboembolických příhod popsaných v této studii je malé a zjištění by měla být interpretována v kontextu výhod očkování proti covidu-19, jak v té společenské, tak i individuální úrovni,” píše se v souhrnu studie, která byla zveřejněna v prestižním lékařském časopise British Medical Journal (BMJ).

Reuters připomíná, že Norsko pozastavilo očkování AstraZenekou 11. března poté, co se se objevilo pár případů krevních sraženin v kombinaci s krvácením a nízkým počtem krevních destiček. Dánsko tuto vakcínu přestalo definitivně používat 14. dubna.

Evropská léková agentura (EMA), která je v posuzování vakcín autoritou, došla k závěru, že je látka od AstraZeneky bezpečná a že její výhody převažují nad riziky. Stejně se vyjádřil i britský regulační úřad MHRA. Řada zemí i přesto pro jistotu upravila podávání této vakcíny pouze pro některé věkové skupiny.

Studie v časopise BMJ zkoumala vzorek 280 tisíc lidí ve věku 18 až 65 let v Dánsku a Norsku, kteří v sobě měli v období od začátku února až 11. března první dávku AstraZeneky.

11 ze 100 tisíc případů

Vědci porovnali zaznamenané případy vedlejších účinků s předpokládanými hodnotami v běžné populaci. Z výsledků vyplynulo následující: u naočkovaných lidí našli 59 případů krevních sraženin v žilách, v běžné populaci by to bylo asi 30.

Země, které zpozdily očkování v době vysoké míry přenosu tím, že odmítly používat AstraZeneku by měly vědět, že jejich rozhodnutí přispělo k zvýšenému počtu úmrtí, kterým se dalo předejít.
Paul Hunter, profesor medicíny

To lze přeložit tak, že na 100 tisíc naočkovaných se může vedlejší účinek projevit v 11 případech. Vědci odhalili i mírně zvýšené případy krevních sraženin v mozku, které se objeví asi ve 2,5 případech na 100 tisíc.

Pro agenturu Reuters okomentoval výsledky profesor Paul Hunter z Východoanglické univerzity. Ten řekl, že by studie měla přispět k celkovému chápání rizika trombózy po očkování na covid-19, ale neměla by měnit již učiněná rozhodnutí jednotlivých států.

„Země, které zpozdily očkování v době vysoké míry přenosu tím, že odmítly používat AstraZeneku by měly vědět, že jejich rozhodnutí přispělo ke zvýšenému počtu úmrtí, kterým se dalo předejít,” řekl Hunter.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků