Hlavní obsah
Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski Foto: Profimedia.cz

Polsko nevyloučilo omezení na hranicích s Českem

Polsko podle ministra zdravotnictví Adama Niedzielského nevylučuje omezení na hranicích s Českem a Slovenskem. Důvodem je rostoucí počet případů nákazy koronavirem v obou státech. Rozhodnutí podle něj padne příští týden, uvedla agentura Reuters.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski Foto: Profimedia.cz
Polsko nevyloučilo omezení na hranicích s Českem

„Hranice budou otevřeny pro osoby s negativním testem, to ale platí dnes, dynamika situace se může změnit,” řekl Niedzielski v rozhovoru v polském Radiu Zet. „Ano, samozřejmě,” odpověděl ministr na otázku, zda Polsko zvažuje omezení na svých jižních hranicích.

Polsko se v posledních dnech potýká se sílící koronavirovou infekcí. Týdenní průměrný počet nových případů za den překročil 6500 a přibývá rovněž hospitalizovaných pacientů, minulý týden nicméně vláda uvolnila část koronavirových restrikcí. Nedzielski v pátek uvedl, že třetí vlna pandemie již v Polsku je a je pouze otázkou, jakých rozměrů dosáhne.

Polsko zavedlo kontroly na hranicích s Českem již v polovině loňského března a toto opatření zrušilo v červnu. Omezení pro přechod hranic z Česka do Polska byla zavedena opět v listopadu, kdy polské úřady začaly vyžadovat negativní koronavirový test. Bez něj byla lidem nařízena karanténa.

Další omezení na česko-polských hranicích by měla vliv na chod Českého Těšína na Karvinsku, uvedla starostka města Gabriela Hřebačková (Nestraníci). „Už jsme to na jaře zažili, kdy byly přímo uzavřené hranice. Na chod našeho města by to mělo fatální dopad,” řekla.

V České republice v pátek přibylo přes 11 100 dalších případů nákazy koronavirem a podle vyjádření členů vlády jsou české nemocnice na hraně svých možností.

Slovensko od loňského prosince čelí silné vlně koronavirové nákazy s výrazným nárůstem počtu úmrtí infikovaných pacientů. Ve středu slovenská vláda schválila návrh, na jehož základě se obrátila na ostatní členské státy EU s žádostí o poskytnutí zdravotnických specialistů na pomoc při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Polsko reagovalo oznámením, že je pro slovenské pacienty připraveno vyčlenit 200 míst na jednotkách intenzivní péče. Vídeň nabídla Bratislavě armádní zdravotníky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků