Hlavní obsah
Jan Blatný Foto: ČTK

Úředníci, kteří předběhli pořadník očkování, dostanou i druhou dávku

Zaměstnanci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a jejich příbuzní, kteří nepatří mezi prioritní skupiny, a přesto byli před dvěma týdny naočkováni, dostanu i druhou dávku vakcíny. Na dotaz Novinek to v pondělí sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Kvůli tomu, že se dostali mezi přednostně očkované, rezignoval před dvěma týdny šéf ústavu Pavel Březovský.

Jan Blatný Foto: ČTK
Úředníci, kteří předběhli pořadník očkování, dostanou i druhou dávku

„Jakkoli to bylo nešťastné, že se to stalo, tak ještě nešťastnější by bylo, kdyby byla první dávka vyhozena vniveč. Tito lidé tak dostanou i druhou dávku, aby bylo očkování dokončeno,“ sdělil ministr Blatný.

Prioritně očkovaní mají být zdravotníci v nemocnicích a klienti domovů pro seniory, od poloviny ledna se pak mohou o vakcínu hlásit i lidé starší 80 let.

O tom, že SZÚ rozdělil tisícovku vakcín proti covidu-19 mezi své zaměstnance i jejich příbuzné, informoval server Seznam zprávy.

Ze zhruba 450 zaměstnanců SZÚ je přitom jen několik desítek lékařů, zbytek tvoří lékařští pracovníci, hygienici, výzkumníci nebo úředníci, kteří s covidovými pacienty přicházejí do styku pouze ojediněle

Počínání SZÚ odsoudil vzápětí ministr Blatný i premiér Andrej Babiš (ANO). „Je to absolutně nepřijatelné a takové excesy se nemohou opakovat. Jasně jsme řekli, že prioritu mají zdravotníci, senioři a pracovníci v sociálních zařízeních,” prohlásil premiér.

Ředitel ústavu Pavel Březovský vzápětí rezignoval s tím, že si závažnost celé situace uvědomuje.

Kvůli přednostnímu očkování Blatný odvolal svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která vakcinaci podstoupila společně s manželem v SZÚ. V rozporu s pravidly vakcínu dostali třeba také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek, krajský radní pro zdravotnictví v Hradci Králové Zdeněk Fink nebo kuchař Zdeněk Pohlreich.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků