Hlavní obsah

Čína slibuje střední a východní Evropě vakcíny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Peking

Čína je připravena poskytnout státům střední a východní Evropy vakcíny proti covidu-19. Podle agentury Bloomberg to prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching na summitu zemí 17+1, což je formát iniciovaný čínskou stranou k rozvíjení byznysových vztahů právě se zeměmi střední a východní Evropy. Na virtuální schůzce vystoupil i český prezident Miloš Zeman.

Foto: Profimedia.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching

Článek

Bližší informace ohledně nabídky vakcín nejsou známé. Čínský prezident podle agentur řekl, že Čína „aktivně zváží spolupráci” se zeměmi střední a východní Evropy.

Čína vydala podmíněný souhlas se dvěma vakcínami vyrobenými státními firmami – jde o Sinopharm a Sinovac. Podle informací agentury AP zatím uzavřel Peking dohodu o dodávkách očkovací látky s Tureckem a nejméně dalšími devíti státy.

První zemí z regionu střední a východní Evropy, která zatím obdržela vakcíny z Číny, je Srbsko. Konkrétně se jednalo o jeden milion dávek. Si Ťin-pching dále potvrdil, že ještě stále probíhají jednání s Maďarskem.

Čínská vakcína vykázala účinnost jen 50,4 procenta

Amerika

Český prezident Zeman na summitu mluvil o naději, že se podaří naplnit projekty spolupráce Evropy s Čínou, především pak projekt nové Hedvábné stezky.

„Myslím si, že se někdy dopouštíme té chyby, že podepisujeme nejrůznější memoranda o spolupráci, ale ne vždy se tato memoranda daří naplnit konkrétním obsahem. Rád bych se proto zmínil o projektu nové Hedvábné stezky, který považuji za fascinující výzvu,” uvedl Zeman.

Všichni v roušce, jenom Zeman bez. Český prezident na ceremoniálu summitu V4

Domácí

„České firmy jsou bezesporu připraveny se na tomto projektu podílet a věříme, že bude mít úspěch zejména tehdy, když to budeme chápat mimo jiné jako výstavbu vysokorychlostní železnice spojující Čínu s Evropou. A zde platí, že kolem této železnice mohou vyrůstat nové průmyslové zóny, dokonce i celá nová města. Přejme si tedy, aby tento projekt byl úspěšně realizován, protože toto spojení bude nepochybně procházet zeměmi střední a východní Evropy,” dodal.

Vyšetřování WHO ve Wu-chanu nic moc nezjistilo, z tamní laboratoře virus není

Svět

Čínská globální iniciativa nové Hedvábné stezky má za cíl vytvořit nové dopravní trasy do Evropy a Afriky.

Většinu účastnických států v úterý zastupovali na summitu předsedové vlád a prezidenti, za některé se připojili místopředsedové vlády či ministři. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka řečníci na summitu mluvili především o pandemii a o spolupráci v boji proti covidu-19 nebo o ekonomické spolupráci.

Nechceme vakcínu druhé kategorie, bouří se ve vídeňských nemocnicích

Koronavirus

Čínský prezident podle agentury Bloomberg uvedl, že Peking plánuje v příštích pěti letech dovézt ze zemí střední a východní Evropy zboží za více než 170 miliard dolarů (3,6 bilionu Kč). Hodlá také zdvojnásobit zemědělský import.

Export českých produktů do Číny

U příležitosti summitu bylo uzavřeno několik memorand, mimo jiné i mezi českými a čínskými úřady. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Zuzany Štíchové bylo podepsáno memorandum, které umožňuje export vybraných zemědělských produktů z České republiky na čínský trh. Ministerstvo průmyslu a obchodu uzavřelo memorandum s čínským ministerstvem obchodu o vzniku skupiny na pracovní úrovni, jejímž cílem je podpora vzájemného obchodu.

Zeman chválil čínskou Hedvábnou stezku i příliv čínských turistů

Domácí

Summit 17+1 se měl původně konat loni v dubnu, kvůli pandemii byl ale odložen. Zeman se ho původně nechtěl zúčastnit, právě kvůli nespokojenosti s velikostí čínských investic v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu plánoval jet i přes pandemii, Číně chtěl poděkovat za dodávky zdravotnických pomůcek. Summit přímo v Číně byl nakonec kvůli situaci s koronavirem odložen a uskutečnila se jen videokonference. Vrcholná schůzka 17+1 se organizuje již několik posledních let.

Reklama

Výběr článků

Načítám