Hlavní obsah
 

Hamáček: Stagnuje pozitivita testů, může to být dobrý signál

Podle ministra vnitra v demisi Jana Hamáčka (ČSSD) začíná stagnovat pozitivita testů, což může být dobrý signál. Epidemiologická situace je ale stále špatná, řekl v pondělí po jednání Ústředního krizového štábu.

 
Hamáček: Stagnuje pozitivita testů, může to být dobrý signál

„Podle ministerstva zdravotnictví se nacházíme stále ve vysoce rizikovém stavu. Začíná ale stagnovat pozitivita testů, to může být pozitivní signál. Situace je ale celkově stále špatná,“ uvedl v pondělí.

Poměr prokázaných testů na všech provedených byl v neděli 39 procent, zatímco minulý týden ve čtvrtek vyskočil až na 47 procent. O víkendu číslo začalo klesat a drží se na hodnotách kolem 40 procent. Průměr za sedm dní je nyní 36,3 procenta.

Starost dělá vládě v demisi aktuálně také nová mutace viru omikron, která se objevila už i v České republice. Kontakty ženy, u níž se právě nákaza potvrdila, se trasují prioritně. „Všichni, kdo s ní byli v Africe, jsou v izolaci,” naznačil ministr.

Kvůli variantě omikron bude nově vyřazen ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy Hongkong a Namíbie. „Postup je koordinován v rámci Evropské unie,” uvedl Hamáček.

V České republice roste v posledních týdnech počet nově nakažených. Za neděli přibylo 9292 nově nakažených. V týdnu ale počty nových případů šplhají až k 30 tisícům.

Vláda v demisi kvůli epidemii od pátku zpřísnila koronavirová opatření. Restaurace musí nově zavírat ve 22:00, velkých sportovních a kulturních akcí se smí účastnit pouze 1000 lidí a nově je zakázáno také pít na veřejnosti. V zemi platí současně nouzový stav.

Vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) v neděli také nevyloučil další zpřísnění restrikcí. Vláda by mohla omezit další akce, kde se shromažďuje větší počet lidí. Celkovou uzávěru, tedy lockdown, ale nechystá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků