Odborná porota vyhodnotila z 53 přihlášených podnikatelských plánů jako nejlepší projekt Skinners. Autor projektu Petr Procházka získal na další podporu svého podnikatelského záměru finanční grant od Komerční banky ve výši 300 tisíc Kč.

Na druhém místě se umístil projekt DataFromSky, bronzovou příčku obsadila společnost Spindo. Cenu veřejnosti a finanční grant 50 tisíc Kč získal projekt „ZDRAVIJEZIVOT.cz“.

Nastartujte se je program Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR podporující začínající podnikatele. Na webové stránce projektu www.nastartujtese.cz najdou zájemci o podnikání řadu inspirativních příběhů a užitečných informací.

Vítěz grantu: Chtěli jsme se porovnat s ostatními start-upy

Letošním vítězem grantového programu Komerční banky „Nastartujte se“ je Skinners - výrobce originální skladné obuvi pro volný čas. Na otázky nám odpověděl Petr Procházka, zakladatel společnosti.

Co si myslíte, že rozhodlo o vašem vítězství?

Asi inovativnost produktu, srozumitelnost, uchopitelnost a „škálovatelnost“ ve smyslu, že projekt není omezen jen na určité území a má potenciál expandovat přes hranice ČR. Dále způsob jeho vedení, kdy jsem do přihlášky soutěže rozepisoval postupný růst projektu, snahu o eliminaci rizik a přístup k testování, zda je mezi lidmi o tento nový produkt na trhu zájem.

Proč jste se rozhodl přihlásit do projektu Nastartujte se?

Chtěl jsem náš projekt porovnat v konkurenci ostatních start-upů, dále získat názor odborníků na způsob jeho řízení a určitě mě motivovala i možnost získat zajímavý grant.

Jak naložíte se získanou výhrou?

Celá půjde zpět do projektu. Ačkoli se hlavní část zavedení výroby zafinancovala již z předobjednávkové kampaně, která proběhla v létě, je řada dalších věcí, které jsou finančně náročné - ať už se jedná o přípravu kampaně pro vstup na zahraniční trhy, zajištění tzv. brand ambasadorů, kteří pomáhají rozšiřovat povědomí o produktu, až např. po zajištění zahraniční právní ochrany duševního vlastnictví.

Můžete popsat svůj vítězný projekt?

Skinners jsou kompaktní botky, které lze jednoduše srolovat, dát do kapsy a vzít je všude s sebou - na brusle, na kolo, při cestování, do fitka, prostě kamkoli.

Navíc jsme pyšní, že je kompletně vyrábíme v České republice. Boty jsou antibakteriální, neobsahují žádné toxické ftaláty či jiné škodlivé látky a při jejich používání je chodidlo přirozeně stimulováno, čímž nedochází k oslabování a zkracování svalů a šlach tak jako u většiny obuvi.

Máte nějaké další podnikatelské plány?

Aktuálně většinu mého času zabírá práce na Skinners. Pokud se mi ale postupně podaří projekt dostatečně postavit na vlastní nohy tak, že bude dále fungovat s mojí menší časovou investicí, určitě se do něčeho dalšího pustím. Co to bude, to ještě nevím, ale pokud tomu trochu pomůžu, ono něco přijde.

Co, podle vás, lidi od vlastního podnikání nejvíce odrazuje?

Řekl bych, že asi nejistota a strach, že to nevyjde.

Jak jste váš projekt financoval?

Počáteční kapitál jsem si nastřádal při studiích a během prací v zahraničí. Výhra od Komerční banky podpoří akceleraci celého projektu nejen finančně, ale i odborným mentoringem od garantů soutěže, kdy zejména v začátcích podnikání je odborná rada často opravdu nad zlato.