Na západ od nás je nejoblíbenější karibskou destinací Dominikánská republika a i Češi jí pomalu přicházejí na chuť. A není divu.

Výlohy obchodů, supermarketů a televizní i jiné obrazovky nás již bohatě masírují vánoční nabídkou a reklamami a s postupujícím časem se toto šílenství začne už jen zvětšovat. Sprint mezi regály, všeobecná nervozita, davy lidí a rozmočená břečka na chodnících. Máte každý rok z toho předvánočního shonu podobný dojem? Potom je nejvyšší čas připojit se k trendu posledních let a odjet trávit tento čas na zlaté pláži, se zázemím pohodlného ubytování ve stínu palem, nechat na sebe dýchnout vůni dálek a ochutnávat místní speciality na sváteční tabuli.

Dominikánská republika - hotel Be Live Grand Marien

Dominikánská republika - hotel Be Live Grand Marien

Pojem „exotická dovolená“ v některých lidech přímo evokuje slunný Karibik s jeho překrásnými plážemi, bílým pískem a palmami. U lehátka by samozřejmě neměl chybět ani drink, obsahující pověstný karibský rum. Tato představa se stává dostupnou realitou a do této oblasti jezdí stále víc Čechů. Jedním z karibských států, který se bezpochyby vyplatí navštívit, je Dominikánská republika.

Dominikánské srdce Karibiku
Když Kryštof Kolumbus přistál na ostrově, jemuž dal jméno Hispaniola, během své první výpravy do nového světa v roce 1492 a po návratu do Španělska podal zprávu králi a královně o kráse řek, stínu v palmových hájích, ptactvu a rostlinách, prohlásil, že není krásnější země na světě. Dočkáte se tu špičkového servisu, proslulé je místní all-inclusive a zapomenout nesmíme ani na pláže, které mají statut nejkrásnějších pláží na planetě.

Na severním pobřeží Dominikánské republiky se rozkládá přímořské město Puerto Plata, oficiálním názvem San Felipe de Puerto Plata, které je hlavním městem stejnojmenné provincie. Městečko, nazývané stříbrným přístavem, se rozkládá na úpatí hory Pico Isabel de Torres. Mezi nejznámější pláže patří Playa Dorada a Playa Caberete. Tyto pláže jsou jedním z nejlepších míst na provozování windsurfingu. Samozřejmě si zde na své přijdou i milovníci potápění a šnorchlování. Zdejší pláže jsou tvořeny jemným zlatavým pískem a mají velmi pozvolné svažování do azurových vod oceánu. V okolí města se nachází více jak 11 km větších či menších pláží, táhnoucích se až k dalšímu letovisku Sosua.

Dominikánská republika - lanovka Puerto Plata

Dominikánská republika - lanovka Puerto Plata

Městečko je vystavěno ve viktoriánském stylu a najdeme zde mnoho manufaktur na výrobu rumu, kterým je tato země proslavená, a místní jsou na něj právem hrdí. Za zmínku stojí také manufaktura na výrobu doutníků.

Z historických památek vás uchvátí například starobylá pevnost Fuerte de SanFelipe či muzeum jantaru, kde se vystavují fosílie hmyzu, plazů, květin i listů. Na úpatí hory Pico Isabel de Torres, tyčící se nad přístavem, se nechte vyvézt lanovkou. Zde se vám naskytne nezapomenutelný výhled po okolí a na sochu Ježíše Krista, která je postavena po vzoru sochy v Riu de Janeiru. A svou dovolenou můžete propojit i s golfem.

Rtuť teploměru v těchto místech dosahuje na konci listopadu a v prosinci k 30 stupňům a teplota vody je famózních 27 stupňů.

Dominikánská republika – Puerto Plata, termín 19. 11. – 30. 11., Casa Marina Beach 4*, all inclusive, cena 32.190 Kč
Dominikánská republika – Puerto Plata, termín 30. 11. – 10. 12., Be Live Grand Marien 5*, all inclusive, cena 34.690 Kč

Proč si k cestování vybrat Dominikánskou republiku

 1. Jezdí se sem především za relaxem, opalováním a odpočinkem na zdejších plážích. Nicméně zábavu a vyžití si tady najdou i ti, jimž je bližší spíše aktivněji a akčněji prožitá dovolená.
 2. Dominikánská republika má nádherné pláže. Karibik znamená pozvolný přístup a klidné, křišťálové moře.
 3. Celý ostrov Hispaniola je totiž doslova napumpován množstvím přírodních krás, jejichž půvab je nutné prozkoumat.
 4. Pobyt ve většině hotelů je s programem All Inclusive, který zahrnuje i velké množství sportovních aktivit – většina hotelů nabízí zdarma veškeré nemotorizované vodní sporty, k dispozici bývají kajaky, šlapadla, windsurfing, menší katamarány a plachetničky. Rovněž většinou zdarma k dispozici tenisové kurty, plážový volejbal či půjčovna kol.
 5. Velmi rozvinutý je v dominikánské republice golf. Golfových hřišť je tu více než v kterékoliv karibské zemi. Několik z nich bylo navrženo špičkovými architekty tak, aby vyhovovala parametrům mistrovské třídy.
 6. Opojná kombinace afrického rytmu a latinskoamerické smyslnosti vedla ke vzniku merengue, rychlého, ale jednoduchého two-stepu, který dominikánci svými kroužícími boky dokážou proměnit v neuvěřitelnou podívanou.
 7. Čeští občané nepotřebují žádné vízum a ani povinné očkování.
 8. Můžete navštívit řadu historických památek.

Kapverdský Sal a Boa Vista
Chcete na dovolenou za exotikou, ale nemáte rádi dlouhé lety? Chcete být na pláži bez davů lidí? Rádi se potápíte, rybaříte, holdujete windsurfingu nebo se rádi projedete na čtyřkolce? Milujete tropy, avšak alergie vám nedovolí do nich cestovat? Hledáte pohodu? A chcete si užít teplé moře a slunce i v zimě? Atraktivní, teprve v posledních letech pro mezinárodní turistiku objevená prázdninová destinace Kapverdy, nabízí odpočinek na krásných plážích ostrovů Sal a Boa Vista.

Kapverdy - výlety na čtyřkolkách

Kapverdy - výlety na čtyřkolkách

Název „Sal“ znamená v portugalštině sůl: ekonomika ostrovu byla totiž v minulosti závislá právě na těžbě soli. Spolu s ostrovy Boa Vista a Maio patří do skupiny východních pískových ostrovů s překrásnými plážemi. Na Salu se můžete věnovat především surfování, windsurfingu, kitesurfingu a podobným sportům, vyžadujícím vysoké vlny a vítr v plachtách. Na pláži Santa Maria si můžete pronajmout čtyřkolku a vydat se na projížďku po jižní části ostrova. Pokud se rozhodnete zdolat nejvyšší horu Monte Grande, nebudete litovat. Na pláni, která obklopuje horu, můžete spatřit Fata Morganu. Nesmíte si ani nechat ujít výlet k mořským lávovým jezírkům Buracona (Mořské oko) či k jezeru Salinas, v němž je voda 26krát slanější, než v moři. Můžete se zde i koupat. Anebo nechte za hlavou všechny starosti a vydejte se na moře. Taková romantická plavba podél pobřeží, koupání v křišťálových vodách Atlantiku a příjemný čas odpočinku na moři, to jistě přijde vhod.

Kapverdy - Sal - vodní sporty

Kapverdy - Sal - vodní sporty

Kapverdy – ostrov Sal, termín 18. 11. – 25. 11., Oasis Atlantico Belorizonte 4*, all inclusive, cena 19.790 Kč
Kapverdy – ostrov Sal, termín 25. 11. – 2. 12., Oasis Atlantico Salinas Sea 5*, all inclusive, cena 26.790 Kč

Milovníci zvířat se mohou vydat na ostrov Boa Vista, jenž je domovem želv. Nachází se zde čtvrtá největší populace želv na celém světě. Ostrov díky horkým a suchým větrům ze Sahary uchvacuje písečnými dunami a nejkrásnějšími plážemi celého souostroví. Právě na Boa Vista si dosyta vychutnáte klid a neopakovatelné kouzlo Kaprverd.

Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy

Pláž Santa Monica má více než osm kilometrů dokonalého písku, pláž Cabo Santa Maria láká fotogenickým pohledem na vrak španělské lodi a v zálivu na pláži Paia de Chava se lze vykoupat v klidném moři, teplejším o 2–3 stupně než kdekoliv jinde na ostrově. Ospalý charakter hlavního města Sal Rei s pozůstatky portugalské středověké Pevnosti vévody z Braganzy, stejně jako zde vznikající typická kapverdská hudba, dokreslují okouzlující dojem, který si z ostrova odvezete.

Kapverdy – ostrov Boa Vista, termín 14. 11. – 21. 11., Royal Decameron 4+*, all inclusive, cena 20.590 Kč
Kapverdy – ostrov Boa Vista, termín 21. 11. – 28. 11., Iberostar Club 5*, all inclusive, cena 25.290 Kč

Kapverdy - Boa Vista

Kapverdy - Boa Vista

Proč si k cestování vybrat Kapverdy

 1. Je zde stálé počasí, podnebí je teplé a suché, neboť Kapverdy leží v tropickém pásu blíže rovníku, nežli třeba Kanáry – téměř celý rok teploty neklesají pod 22 stupňů C, před sezonou tu bývá 23 – 25 stupňů C a teploty moře dosahují 22 –25 stupňů C, ideální destinace pro dobu evropské zimní sezony.
 2. Kapverdy jsou proslulé výbornou kuchyní, která čerpá z darů moře. Vyplatí se proto strávit večer v některé z příjemných hospůdek a nebát se ochutnat některou místní specialitu.
 3. Kapverdy nejsou daleko (již za 6 hodin letu si můžete užívat exotický ráj).
 4. Ceny dovolené jsou relativně nízké – vzhledem k tomu, co vše za svoje peníze získáte.
 5. Kapverdy jsou ideální lokací pro potápění, surfování, rybaření, vodní sporty, ale pobavíte se tu i jízdou na čtyřkolkách.
 6. Lze doporučit všem, kdo chtějí prožít ideální dovolenou v hotelu na pláži v klidném, civilizací jen málo dotčeném prostředí.
 7. Nekonečné bílé pláže, azurově modrý oceán s relativně teplou vodou
 8. Na ostrovech je bezpečno (kriminalita minimální a nebezpečná zvířata tu nepotkáte)
 9. Skvělý vzduch pro alergiky, protože zde prakticky nic nekvete
 10. Není potřeba žádné očkování, doporučuje se jen základní cestovatelské očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.