Letní měsíce jsou nenávratně pryč, avšak pro spoustu lidí možnost vycestovat na dovolenou za teplem a sluníčkem teprve přichází. Každý rok se na dovolenou, spojenou s horkými dny na pláži v říjnu, vydává stále více a více Čechů. Jejich důvody jsou jasné – především jsou to nízké ceny a klid.

Podzimní dovolená je ideální pro všechny, kteří vyhledávají pohodu. Panuje příjemné počasí, tedy žádné extrémně vysoké teploty, přesto je ale hezky na koupání v moři. Toto období je vhodné i pro milovníky památek a výletů. Neboť na podzim dětem začíná škola, cestují v tomto období spíše bezdětné páry. Avšak stále více využívají podzimní čas rodiče, a to ke své druhé dovolené – bez dětí. Díky příznivějším cenám a většímu klidu, často míří k moři v tomto období i senioři a někteří z nich zde stráví i více, než jeden turnus. Podzim nabízí výborné podmínky rovněž pro aktivní dovolenou. Při nižších teplotách se lépe sportuje, počasí je příhodné i na golf.

A hlavní výhody tohoto období? Pláže nejsou přelidněné. Menší množství turistů v destinacích vám nabízí výbornou možnost poznat zemi i lidi. Mnohá místa v létě připomínají bláznivý cirkus a s pokračujícím podzimem teprve nabudou svou osobitější atmosféru. Navíc typický Středoevropan nepotřebuje k dovolené 35°C, stačí mu o něco chladnější podmínky. Ale hlavně – zájezdy jsou levnější a ceny v místě zase až o třetinu nižší.

Lti Thalassa Sousse ****, all inclusive, 8 dní, odlet 10. 10. 2014

Lti Thalassa Sousse

Lti Thalassa Sousse

FOTO: EXIM tours

Blízká, avšak levná exotika

Do Tuniska se z Evropy dostanete za dvě až tři hodiny, a přesto ve vás tato země zanechá dojem, že jste přistáli ve zcela jiném světě. Exoticky působí hlavně zdejší architektura s maurskými prvky, ploché střechy, typické bíle omítnuté domy, jasné světlo a neobvyklá vůně koření a mátového čaje.

Navíc, ať zamíříte do středomoří kamkoliv, všude je dráže než u nás. Tedy s výjimkou Tuniska, Maroka, Egypta a Bulharska. Můžete si dovolit i jízdy taxíkem nebo aspoň louagí a výhodně se zde dá i nakupovat, např. vlněný textil a ručně vázané koberce, masážní oleje, olivový olej, parfémy, keramika, vodní dýmky, datle či stříbro.

Mahdia Palace *****, all inclusive, 8 dní, odlet 10. 10. 2014

Římské koloseum El Jem

Římské koloseum El Jem

FOTO: EXIM tours

Platí se dináry, ale uspějete i s eurem

V Tunisku se platí tuniskými dináry, přičemž jeden dinár je necelých 13 Kč. V každém hotelu mají na recepci směnárnu a vymění vám je podle vyhlašovaného kurzu. Pokud si budete peníze měnit, schovejte si o směně doklad. Dináry se totiž nesmí z Tuniska vyvážet, a pokud pak budete chtít dináry vyměnit zpět, budou po vás potvrzení chtít. Zpětná výměna je však nevýhodná, počítejte, že tím přijdete o zhruba třetinu peněz. Proto je lepší měnit jen drobné částky, které zvládnete utratit.

Prakticky však budete dináry potřebovat pouze na tržištích. Navíc v hotelích bývá bankomat a v mnoha státních obchodech se dá platit i kartou. V hotelovém obchodě lze platit i eury, cenu přepočítají přesně podle oficiálně vyhlášeného kurzu.

Riadh Palms, ****, all inclusive, 8 dní, odlet 12. 10. 2014

Gastronomické otázky

V Tuniské kuchyni se projevují vlivy různých národů, které zemi v minulosti obsadily. Kuskus pochází od původních Berberů, olivy a olivový olej od Římanů, káva a koření od Arabů a medové koláčky od Turků. Pije se místní červené a bílé víno, pálenka z fíků tzv. bouda, káva, mátový čaj.

Doulma je plněná dýně, uvnitř je mleté maso, vajíčka a cibule. Odjja jedinečně voní a lahodně chutná. Do tohoto pokrmu se přidává koriandr. Masové ragú neboli tajine se vaří se spoustou zeleniny, s kořením, cibulí a vejci. Dále se zde podávají speciality jako čapátí, mluchayyu, chakchouku.

Tuniská kuchyně zajímavým způsobem experimentuje s kořením, které je zde velmi kvalitní.

Tuniská kuchyně zajímavým způsobem experimentuje s kořením, které je zde velmi kvalitní.

FOTO: EXIM tours

K tradičním sladkostem patří magroudh či chalva. Magroudh je velmi sladké pečivo, jenž obsahuje nejen med, ale také datle či sezam. Vydrží opravdu dlouho a přitom stále chutná výtečně. Chalva se vyrábí v nejrůznějších příchutích, často je ozdobena ještě pistáciemi a prodává se taktéž na váhu.

Voda v hotelu je pitná, pouze pro Tunisany nebo pro aklimatizované. Je slanější a na oplachování nebo čistění zubů je dobrá, k pití však používejte tu balenou, s neporušeným uzávěrem.

Prosíme, respektujte…

Tunisko je muslimská země a tradiční zvyky oblékání jsou důležité, a to zejména pro ženy. Zatímco v hotelových areálech a přilehlých plážích je tolerováno sporé oblékání (ženám je zde dovoleno odložit i horní díl plavek), na veřejnosti nemusí být vlídně přijato ani běžné oblečení, jež pouze odhaluje paže nebo nohy.

V restauracích nebo taxíku je zvykem, ne však podmínkou, nechávat menší spropitné. V některých restauracích a kavárnách jsou umístěny misky nebo podšálky, do nichž hosté spropitné vkládají (cca 5–10% z ceny). Uklízečce položte každý týden na umyvadlo 1-2D, jistě ji to potěší (mají plat okolo 100-150D).

Co vás čeká na pevnině?

Starobylé Kartágo, půvabné město Sidi Bou Said, úchvatné římské koloseum El Jem, berberské skalní obydlí v Matmatě, písečné duny nekonečné Sahary, projížďky pouští v terénních vozech i na čtyřkolkách, dlouhé karavany velbloudů, solná jezera, rybářská městečka, keramické dílny, datlové oázy či oáza Gabez, proslulá pěstováním henny, pohoří Atlas, posvátné město Kairouan, moderní hotelové komplexy, dlouhé písečné pláže, průzračně čisté moře, prvotřídní mezinárodní kuchyně a služby na vysoké úrovni.
Pokud chcete tuto zemi, její památky a kulturu poznat více, vydejte se na některý z poznávacích okruhů a jistě nebudete litovat.

Poznávací okruh Tuniskem, plná penze, 8 dní, odlet 10. 10. 2014

Projížďka pouští na velbloudech

Projížďka pouští na velbloudech

FOTO: EXIM tours

Okouzlující Djerba

Za solnou pánví Chott El Fejaj, uprostřed vod Středozemního moře, tři hodiny letu z Prahy, leží mystická zem, Djerba. Když během svých cest bájný Odysseus uviděl tento ostrov, zakotvil zde a vyslal své námořníky k doplnění zásob. Když se nikdo dlouho nevracel, vydal se je hledat a zjistil, že námořníci jsou v pořádku, ale z ostrova nechtějí odplout. Místní obyvatelé byli totiž velmi pohostinní a nabídli námořníkům „plody lotosu“. A co že to bylo za pokrm? Možná datle, možná však něco zcela jiného. Jisté však je, že tímto ostrovem byla právě Djerba.

Sympatický ostrůvek dnes zdobí vzrostlá a svěží palmová vegetace a jeho atmosféra udělá radost všem odpočinek a pohodu hledajícím návštěvníkům. Dlouhé písečné pláže, klidné moře, majestátní olivovníky, prodloužené léto, kvalitní a osvědčené hotely – to je dovolená na Djerbě. Nechte se okouzlit nedozírným, barvu měnícím mořem, které ostrov omývá ze všech stran, nastavte tvář djerbianskému slunci. Ostrov má mírnější podnebí než tuniská pevnina, vysokou vlhkost vzduchu, dlouhé léto a je tak ideální volbou pro všechny typy klientů.

Club Diana Rimel, ****, all inclusive, 8 dní, odlet 10. 10. 2014
Sun Club ***, all inclusive, 8 dní, odlet 17. 10. 2014

Djerba - Club Diana Rimel

Djerba - Club Diana Rimel

FOTO: EXIM tours