... Nějak to v knihovně nemohu najít, ale smysl zhruba byl: „Přes všechny lásky či pracovní úspěchy, cestování... nejvíce jsem byl v životě šťastný na rybách.“

Já si na to občas vzpomenu v sedle bicyklu. Když nás vyjede slušný pelotonek kamarádů a známých, je hezky, jede se rozumně, mám aspoň trochu kondici, galusky svištěj, přehazovačky tiše předou a pak už trochu zničení zastavíme na pivo, říkám si, že „nejšťastnější v životě jsem na kole“.

Proto pořád, i když padesátka se blíží, vyrazím párkrát za rok na závody. Většinou s obavami, zda nepřijedu v úplně posledním grupetu, jestli mám dost natrénováno a víceméně se na ten závod ani moc netěším, spíš jen na ten pocit, až budu v cíli (s vyplavenými endorfiny štěstí). No ale vím, že když jednou nepojedu – napřesrok už nepojedu určitě.

Takových jako já jsou stovky, dnes jelo v Krkonoších 400 závodníků na Krakonošově maratónu a zejména v Polsku fandila snad půlka městeček a vesnic. Tak i naše skupinka (20 minut za čelem s policejními motorkami) to vždycky přes vesnici hnala jak k ohni a pak se z toho za vsí rozdýchávala. :-) Asi nám všem bylo líto těch fandících dětí, aby nefandily zbytečně.

Cestou z Trutnova domů jely naproti nám stovky aut s koly na střeše. Normálně na dovolenou. Češi jsou cyklistický národ, snad po Belgii nejvíc.

Ale tenhle komentář není o kráse cyklistiky, byť v tom bychom se asi s Otou Pavlem shodli. Jako původně sportovní novinář napsal nejkrásnější sportovní povídky právě o cyklistech.

Tenhle komentář je o nenávisti.

O nenávisti cyklisti vs. automobilisti a naopak.

Asi je to dobou, nenávisti obecně ve společnosti je víc. Možná bude válka, tohle evropsko-obamovské hospodaření skončí nějakým krachem a lidi to cítí a jsou nervózní a vzteklí. A třeba to má jiné příčiny.

Ale mezi mými známými – často velmi liberálními lidmi – se čím dál častěji objevují útoky na cyklisty. Na facebooku atd. Naopak skoro v každém cyklistickém kolektivu se zase vyskytuje jedinec, který pomalu na každé projíždějící vozidlo hrozí vyzáblou pěstičkou a je plný historek o „debilech v autě, co ho sundali či málem sundali“.

No a co mám dělat já? Já jsem cyklista i automobilista zároveň. Na kole mám letos najeto 6000, v autě 12000 km. Tak asi víc času trávím v sedle. Ale mně za celý život (a to jezdím často za Prahou) žádné auto nic neudělalo. Občas si to někdo trochu blbě vyměřil a projel o kus blíž, než by měl, ale od toho si člověk nechává vpravo trochu rezervu... Občas někdo zatroubil, ale kolikrát spíš v dobré víře – jakože „bacha, jedu“. A 99% automobilistů je slušných.

Naopak pokud se cyklisti necpou na magistrálu či silnici 1. třídy bez krajnice, tak je prostě v klidu autem objedu a někdy si kvůli tomu holt přibrzdím. Ani v autě jsem neměl nikdy s žádným cyklistou problém.

Není nás takových náhodou drtivá většina?

Jestli to spíš nezpůsobují cyklofašisti a různí pachatelé dobra. Cyklistická jízda blokující jednou ročně pražské centrum je neuvěřitelně debilní exhibice šikanující normální lidi a se skutečnými cyklisty nemá žádnou souvislost. Myšlenka „cyklistických ulic“, kde se bude jezdit dvacítkou, je snad ještě horší.

Praha je velmi kopcovité město, s minimem velkých ulic (proti Vídni či Hradci Králové ležícím na rovině), s naprosto nedodělanými městskými okruhy. Plné aut. Takže například pokud proboha konečně otevřete tu Blanku, tak se bude moct jezdit na kole po Letné a leckde jinde.

Pokud se naproti tomu jedna ze dvou průjezdných ulic stane „cyklistickou“ (mimochodem dvacítkou jezdí báby s bramborama na řídítkách, tím cyklisty fakt nedojmete), vznikne dopravní kolaps. A automobilisti budou nenávidět cyklisty bez rozdílu.

Nikdy tolik neoceníte auto jako cestou z cyklistického závodu. To jsou machři, ti inženýři! Tadyhle jen nepatrným pohybem polechtám plynový pedál a autíčko krásně vystřelí stovkou do kopečka. A přitom mě tu před hodinou pálila stehna a chytaly křeče do lýtek, abych se v tom kopečku nezastavil.

Auta a normální rychlá doprava v nich teď potřebují větší ochranu než cyklisti.

(Přestože v autě nejsem v životě nejšťastnější.)