Je v podstatě jedno, jestli jablkem sváru je OKD a MUS či pomalá příprava konkrétního zákona a kompenzace za zrušené zdravotnické poplatky. A ani tak nezáleží na tom, zda se konfliktní problém nakonec vyřeší, či ne. Pokud by totiž podobné tendence pokračovaly, stále častěji by mohlo být patrné, že jde o záminku, a ta se vždycky najde. Rozhodující je proto předem hledat příčiny napětí a rozpoznat cíle jednotlivých aktérů.

Rozhovor s Andrejem Babišem: Doufám, že nedopadnu jako Gross

První možnou příčinou, která se nabízí i z rozhovoru, je hypotéza, že Andrej Babiš jako ministr financí dospěl k poznání, že k řízení státu lze sice efektivně využit podnikatelských řídicích zkušeností, ale stát rozhodně není možné řídit jako podnik. Mezi ekonomickou konkurencí a střetem politických koncepcí a ambicemi jejich subjektů je podstatný rozdíl.

Vypořádat se s finančními problémy a zároveň s politickými konkurenty rozhodně vyžaduje odlišnou strategii. Voliči ministrovi financí brzy mohou připomenout, kde jsou ty stovky miliard, které slíbil ušetřit na společných nákupech a státních zakázkách, když navrhuje schodkový rozpočet, s jakým přicházel předchůdce Miroslav Kalousek. Babiš má pravdu, že výsledky lze očekávat za dva či tři roky, v předvolební kampani však vystupoval, jako by získat nové zdroje bylo jednoduché.

Z toho by měl Andrej Babiš vyvodit, že se prostě musí naučit řídit v těchto nových podmínkách. Jemu se spíše přes dosavadní pravomoci zdá, že jeho rozhodovací prostor je stále nedostatečný. Vadí mu tu pravděpodobně jiné politické subjekty, chtěl by mít na ostatní ministry silnější páky, myslí si, že by byl úspěšnější při autoritativnějším způsobu řízení a z jiného postu. Už na začátku sestavování vlády uvažoval o tom, zda nezůstane jen místopředsedou vlády. Než zjistil, že jeho pravomoci v našem vládním uspořádání by příliš silné nebyly.

Andrejovi Babišovi napomáhá, že mnoho občanů po zkušenosti s neúspěšným vládnutím klasických politických stran nejen tíhne k podobným uskupením, jako jsou ANO a Úsvit, ale dává přednost i autoritativnímu vládnutí.

Když se k tomu připočte, že jeho hnutí stoupají preference, mohl by se domnívat, jak se o tom zmiňují někteří komentátoři, že upevnit své mocenské postavení může novými volbami. Ale zároveň nemůže přehlédnout, že hnát lidi znovu k volbám, aniž by cokoli dokázal, by pro něho mohlo skončit debaklem.

Takže je tu k dispozici známý a při prvním pokusu ztroskotavší protisobotkovský scénář různých kombinací čtveřice aktérů Babiš – Hašek – Hrad – KSČM. Tohle jakkoli reálně organizované uskupení by kromě autokratismu mělo s Babišem i znaky korporativismu a berlusconismu.

V debatě o úloze médií sice můžeme věřit nejen Andrejovi Babišovi, ale hlavně šéfredaktorce Sabině Slonkové, že usiluje o vyváženost obsahu Mf Dnes, ale nikdy objektivně nezabrání tomu, že je-li v tomto deníku někdo kritizován, vždy si bude myslet i bezdůvodně, že za tím jsou Babišovy ambice.

Pokud by se některá z variant z typu vládnutí naplnila, logicky bychom se od demokracie vzdalovali. Jejích zastánců je zatím naštěstí víc než těch, kdo by preferovali autokratičtější způsoby vládnutí.