Hlavní obsah
 

Surfaře před žralokem zachránil dron

Předcházet střetům lidí a žraloků se daří i díky moderním technologiím. Dřív moře ze vzduchu kontrolovaly helikoptéry, nyní stačí dobrovolníci s drony. Lidé se pak z vody mohou dostat dřív, než se k nim žralok přiblíží. Tak tomu bylo i minulou neděli na pláži poblíž australského Sydney.

 
Surfaře před žralokem zachránil dron

Amatérský pilot dronu Christopher Joye je dobrovolníkem, který pomáhá hlídat australské pláže. Má za úkol varovat včas plavce, když se v jejich blízkosti objeví žralok. Přesně to se stalo minulou neděli, v blízkosti surfaře zahlédl Joye zhruba 3 až 4 metry dlouhého žraloka.

Tyto hlídkující drony jsou opatřeny reproduktory, ze kterých může pilot okamžitě pustit varování. „Žralok! Žralok! Žralok! Opusťte okamžitě vodu,“ rozeznělo se nad hladinou a zatím nic netušícím surfařem. Ten se okamžitě začal ohlížet kolem sebe, a jakmile parybu spatřil, okamžitě se vydal nejkratším směrem ke břehu.

Podle délky trupu Joye odhaduje, že se v tomto případě jednalo buď o žraloka měděného, nebo mladého žraloka bílého. Ať patřil žralok k jakémukoliv druhu, konfliktu s predátorem se předešlo.

Právě o to usiluje kampaň, která upřednostňuje droní hlídky před žraločími sítěmi, které stojí život tisíce živočichů včetně ohrožených druhů želv, delfínů, samotných žraloků či velryb. V sítích už rovněž zemřeli dva lidé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků