Hlavní obsah

Snowboardista natočil, jak ho smetla lavina

O velkém štěstí může hovořit snowboardista Thomas Kray, který se v neděli pustil dolů ze svahu v Tignes ve francouzských Alpách. Při sjezdu ho totiž dostihla lavina. Jenže štěstí přeje připraveným: bezpečnostní airbag umožnil Krayovi vyváznout bez zranění.

Snowboardista natočil, jak ho smetla lavina

Kray se v neděli pustil ze svého oblíbeného svahu na vrcholku známého pod jménem Petite Balme. Svah patřil k jeho oblíbeným, zdali tomu však bude i po neděli, není jisté. Krátce poté, co se na kopec pustil, se pod ním totiž utrhla lavina.

„Propadl jsem sněhem, jako by to byla vodní hladina,“ sdělil Kray agentuře AP. Naštěstí byl vybaven protilavinovým airbagem. Levou rukou na něj nedosáhl, ale pravou se mu ho podařilo spustit dřív, než zcela zmizel pod sněhem.

S airbagem se pak dle vlastních slov už cítil o něco bezpečněji a snažil se chránit si prostor před obličejem pro případ, že by ho masa sněhu pohřbila. „Airbag mě ale držel nahoře a poté, co se lavina zastavila, mohl jsem sjet v pořádku dolů,“ popsal Kray.

Video z dramatické jízdy se snowboardista rozhodl proto, aby upozornil na důležitost bezpečnostních prvků, na které by lidé neměli zapomínat. Podle jedné studie z roku 2014 protilavinový airbag zvyšuje šance na přežití o padesát procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků