Hlavní obsah
Krávy by se díky virtuální realitě měly ocitnout na letní louce. Foto: Ministerstvo zemědělství a potravin Moskevské oblasti

Slunce, seno, Rusko aneb U Moskvy jsou o krok dál

Snad každý si vybaví legendární Pláničkův experiment z české komedie Slunce, seno, jahody. Tehdy se student vysoké školy zemědělské pokusil v praxi dokázat, že krávy při poslechu hudby zvýší produkci mléka. O 35 let později s vylepšenou verzí přišli v Rusku, místo hudby však používají virtuální realitu.

Krávy by se díky virtuální realitě měly ocitnout na letní louce. Foto: Ministerstvo zemědělství a potravin Moskevské oblasti
Slunce, seno, Rusko aneb U Moskvy jsou o krok dál

Zatímco ve Spojených státech zkoušejí rotující masážní kartáče, které krávám dopřejí pohodlí, a v Evropě se testují nejrůznější robotické systémy, v Rusku zašli nyní ještě dál.

Nedaleko Moskvy se farmáři rozhodli vyzkoušet trik, který čeští televizní diváci znají již desítky let. Tamním krávám na hlavu dávají zařízení virtuální reality, která jsou upravená speciálně na kravské hlavy.

Kvalita i kvantita

Zařízení má krávy zbavovat stresu a pomáhat k vyšší produkci mléka. Zvířata se tak po nasazení zařízení na hlavu virtuálně ocitnou na letní louce, kde se mohou cítit uvolněná, což má vést k vyšší produkci a kvalitě mléka, jak poznamenal server BBC s odvoláním na Ministerstvo zemědělství a potravin Moskevské oblasti.

Farmáři nyní spolupracují s veterináři a zařízení dlouhodobě testují. Jejich cílem je potvrdit již dříve rozšířenou myšlenku, že krávy v klidném prostředí produkují více mléka. Pokud by se teorie skutečně potvrdila, plánuje výrobce „kravských virtuálních realit” rozšířit výrobu a proniknout na trh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků