Hlavní obsah
Motala je teprve druhým slonem, který dostal protézu. Foto: STRINGER/THAILAND, Reuters

Slonice dostala umělou nohu

Protézu namísto chybějící končetiny dostala slonice Motala, která před deseti lety v Thajsku přišla o nohu poté, co šlápla na minu. Případ téměř padesátileté Motaly, která kvůli svému zranění prodělala řadu bolestivých operací, vyvolal i za hranicemi Thajska vlnu soucitu, na její léčbu přispěla řada dárců.

Motala je teprve druhým slonem, který dostal protézu. Foto: STRINGER/THAILAND, Reuters
Slonice dostala umělou nohu

"Doufám, že se s novou nohou sžije," řekl Soraida Salvala z nevládní organizace Friends of Asian Elephant. Prvním slonem s umělou končetinou se v roce 2007 stalo slůně Mosha. Podle Salvaly se nyní tříleté Moshe daří dobře a ze tří protéz již vyrostla.

Oběma slonicím se dostalo péče ve vůbec první nemocnici určené pro tato zvířata, kterou organizace Friends of Asian Elephant založila v roce 1993. Od té doby se tu léčily tisíce slonů s nejrůznějšími zdravotními problémy.

Sloní anestézie by uspala 70 lidí

Motala levou přední nohou šlápla na minu před deseti lety v dřevorubeckém táboře na thajsko-barmské hranici. Jde o oblast, jež byla více než půl století dějištěm bojů. Veterináři jí znetvořenou končetinu museli amputovat a Motala do doby, než dostala provizorní protézu, kulhala po třech.

Při první operaci dostala slonice tak silnou anestézii, že by stačila na uspání 70 lidí. Tato dávka se dokonce dostala do Guinnessovy knihy rekordů z roku 2000.

Motala se s protézou sžívá prý velmi dobře. Přibrala a váží už tři tuny.

Foto: STRINGER/THAILAND, Reuters

Podle Salvaly se Motale vede dobře, vychází ze svého přístřešku na sluníčko a přibrala. Nyní váží více než tři tuny. Novou nohu pro ni zajistila nadace, která rovněž vyrábí levné, ale dobře fungující protézy pro lidi s amputovanými končetinami.

Počet domestikovaných slonů se od poloviny 20. století snížil z 13 400 na dnešních asi 2 500. Také jejich volně žijících příbuzných výrazně ubylo. Sloni se v Thajsku dříve využívali při těžbě dřeva nebo pro přepravu materiálů, postupně je ale nahradila technika. Nyní pracují zejména v turistickém ruchu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků