Hlavní obsah

Poslední nosorožec svého druhu má profil na seznamce

Poslednímu žijícímu samci nosorožce tuponosého severního založili profil na seznamovací aplikaci Tinder. Cílem projektu je získat finanční prostředky potřebné na zajištění další generace tohoto druhu. Nosorožci Súdánovi vysoký věk nedovoluje, aby se množil přirozenou cestou, a tak bude nutné drahé umělé oplodnění, informovala agentura AP.

Poslední nosorožec svého druhu má profil na seznamce

Poslední tři jedinci nosorožce tuponosého severního včetně Súdána žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni, kam byli převezeni z české zoo ve Dvoře Králové nad Labem v roce 2009.

"Nechci být dotěrný, ale osud mého druhu doslova závisí na mně," stojí v popisku Súdána na seznamovací aplikaci. Kampaň, kterou zahájili keňští ochránci přírody, nese název "Nejvíce žádoucí starý mládenec na světě".

Třiačtyřicetiletý nosorožec a poslední dvě žijící samičky se kvůli zdravotním problémům, které jsou mimo jiné důsledkem jejich vysokého věku, nemohou pářit přirozenou cestou. Aby druh nevymřel, bude zapotřebí umělého oplodnění. To podle ochránců přírody přijde společně s výzkumem na devět miliónů dolarů (221 miliónů korun).

"Spojili jsme se s s rezervací Ol Pejeta, abychom dali nejvíce žádoucímu starému mládenci na světě šanci najít protějšek," řekl mluvčí společnosti Tinder Matt David. "Vzhledem k tomu, že Súdánův profil bude k vidění ve 190 zemích v téměř 40 jazycích, jsme optimističtí," dodal. Webové stránky rezervace Ol Pejeta v úterý večer dočasně přestaly fungovat kvůli vysokému počtu návštěvníků.

V keňské rezervaci Ol Pejeta žije samec Súdán, samice Nájin a její dcera Fatu od roku 2009. Čtvrtý jedinec převezený do parku z královédvorské zoo, samec Suni, uhynul stářím na podzim roku 2014.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2000 kusů severního poddruhu tuponosého neboli bílého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo v důsledku útoků pytláků už jen 15 zvířat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků