Hlavní obsah

Poslední Jumbo Jet se loučil s Austrálií. Nakreslil na radaru klokana

Společnost Qantas Airways odstavila svůj poslední Jumbo Jet, piloti s letounem zamířili k Mohavské poušti v Kalifornii. Na rozloučenou pak nad australskými vodami nakreslili na leteckých radarech klokana. Australské aerolinky používaly legendární Boeingy 747 téměř půlstoletí, informovala agentura Reuters.

Poslední Jumbo Jet se loučil s Austrálií. Nakreslil na radaru klokana

„Myslím, že se z toho stane vzpomínka, za kterou se můžeme ohlížet s velkou hrdostí,“ řekl Owen Zupp, jeden ze šesti pilotů, kteří letadlo na jeho poslední cestě doprovázejí. „Je to důležité nejen pro historii Qantas, ale i pro letectví jako takové.“

Podle ředitele společnosti Qantas Alana Joyce, který se na letadlo před jeho odletem z letiště v Sydney podepsal, model Australanům zpřístupnil mezinárodní létání. „Překonal tyranii vzdálenosti, která byla a stále bude pro Austrálii problémem,“ řekl skupině asi 150 lidí, kteří se shromáždili v hangáru.

Z Austrálie odlétá poslední Jumbo Jet.

Foto: Loren Elliott, Reuters

Za zhruba půlstoletí přepravily Qantas letadly Boeing 747 více než 250 milionů lidí včetně například britské královny Alžběty II. a každého australského olympijského týmu od roku 1984.

Qantas byl kdysi jedinou leteckou společností na světě s flotilou, v níž byly pouze stroje 747.

Boeing 747 je nejrychlejší komerční letadlo, dokáže vyvinout rychlost přes 650 mil (1046 kilometrů) za hodinu. V současnosti už ale čtyřmotorový stroj zastarává za moderními dvoumotorovými letadly, jako je Airbus A350, Boeing 787 Dreamliner nebo i starší Boeing 777. Všechny vyjmenované letouny jsou navíc provozně levnější. V současnosti je na světě v provozu 30 747 komerčních letadel tohoto typu.

Ukončit provoz Boeingů 747 se už rozhodly i British Airways. K tomuto kroku obě firmy přiměla až pandemie. Qantas zrušil kvůli opatřením australské vlády na omezení koronavirové nákazy většinu mezinárodních letů nejméně do července 2021.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků