Hlavní obsah
 

Papež nechtěl, aby mu líbali prsten, protože se bál šíření bacilů

Papež František ve čtvrtek vysvětlil, proč nechtěl, aby mu věřící v Loretě líbali prsten – bál se, aby se nešířily bacily. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na vatikánského mluvčího Alessandra Gisottiho. Video, v němž papež opakovaně odtahuje svou ruku, aby mu věřící nemohli prsten políbit, hojně kolovalo internetem.

 
Papež nechtěl, aby mu líbali prsten, protože se bál šíření bacilů

Konzervativní kritici v papežově gestu spatřovali hrubou neúctu k tradici i věřícím, kteří jí chtěli dostát. Gisotti ve čtvrtek novinářům řekl, že o tom s Františkem mluvil. „Svatý Otec mi sdělil, že jeho motivace byla velmi prostá: hygiena,“ vysvětlil mluvčí Vatikánu. „Chtěl se vyhnout tomu, aby se lidé, nikoli on sám, nakazili nějakou nemocí,“ dodal.

Gisotti dále uvedl, že papežovi nijak nevadí, pokud mu prsten líbají menší skupiny lidí, jak se také stalo na závěr středeční generální audience.

Tradice líbání prstenu biskupa či papeže na znamení respektu a poslušnosti je staletí stará. Papežský prsten nosí nejvyšší představitel katolické církve na prostředníku pravé ruky. Jakmile papež zemře, prsten musí být zničen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků