Hlavní obsah

Objevil se mobilní telefon i na českých záběrech z roku 1938?

Po zveřejnění článku o záběrech z roku 1938 z USA, na kterých prošla žena s údajným mobilním telefonem, se Novinkám ozval čtenář a upozornil na jeden z dílů dokumentárního seriálu Hledání ztraceného času, v němž se měla také objevit žena s předmětem připomínajícím mobilní telefon.

Objevil se mobilní telefon i na českých záběrech z roku 1938?

Na díl s názvem „Výlety pana duchovního“ redakci upozornil čtenář Václav Procházka. Tento díl se věnoval správci zámku v Žinkovech Vratislavu Tichému, který si v roce 1937 pořídil osmimilimetrovou kameru a zaznamenával pomocí ní své výlety po blízkém i vzdálenějším okolí.

Záběry s domnělým mobilním telefonem pocházejí ze začátku léta roku 1938. Byly natočeny na Svaté Hoře u Příbrami a mezi poutníky zachytil pan Tichý i ženu, která u ucha drží jakýsi předmět a mluví při tom. Vypadá to tedy, jako by to byl mobilní telefon, ale vzhledem k délce záběru a překrytí dalšími lidmi nelze předmět s jistotou identifikovat.

BEZ KOMENTÁŘE: Co drží žena u ucha na záběrech z roku 1938?

V tomto ohledu nejvíce diskutovaným videem je klip z roku 1938, o kterém Novinky informovaly minulý týden. Byl natočen před továrnou průmyslové firmy DuPont a objevuje se v něm žena držící v ruce předmět podobající se mobilnímu telefonu. Žádné uspokojivé vysvětlení tohoto videa se zatím neobjevilo. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Objevila se ve filmu s Chaplinem z roku 1928 žena s mobilem?

Často zmiňovaným je také film Charlieho Chaplina The Circus z roku 1928. V jednom ze záběrů tam projde před kamerou žena, která drží v ruce neznámý bezdrátový předmět, do kterého mluví. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků