Hlavní obsah
Christian Bormann na zdi, která je podle něj pozůstatkem té Berlínské. Foto: Profimedia.cz

Objevil jsem kus původní Berlínské zdi, tvrdí amatérský historik

Amatérský historik Christian Bormann tvrdí, že objevil pravděpodobně dosud neznámý úsek Berlínské zdi, která kdysi oddělovala západní a východní část německé metropole a byla symbolem studené války. Informovala o tom agentura DPA.

Christian Bormann na zdi, která je podle něj pozůstatkem té Berlínské. Foto: Profimedia.cz
Objevil jsem kus původní Berlínské zdi, tvrdí amatérský historik

Bormann říká, že v lesíku ve čtvrti Pankow na severním okraji Berlína našel 80 metrů dlouhý úsek zdi, který je zřejmě posledním existujícím kusem původní bariéry obepínající někdejší Západní Berlín. Narazil na něj prý už před 18 lety, ale úřady o tom informoval teprve tento týden veden obavou, že by nepříznivé počasí mohlo způsobit zkázu této historické zajímavosti.

Úřady podle 37letého muže zpočátku zprávě o nálezu nevěřily. Nicméně Gesine Beutinová z Památníku Berlínské zdi DPA řekla, že Bormann skutečně kus původní zdi možná objevil. Pokud se to potvrdí, pak to podle ní bude „historický okamžik“ a celý prostor bude nutné vzít pod ochranu.

Zeď v lesíku na kraji Berlína.

Foto: Profimedia.cz

Berlínská zeď německou metropoli rozdělovala v letech 1961 až 1989. Západní část zůstala pod správou západních spojenců, zatímco východní se stala hlavním městem Německé demokratické republiky. Po dominovém zhroucení komunistických režimů ve státech střední a východní Evropy a opětovném sjednocení Německa v roce 1990 byla zeď stržena.

Na svém místě zůstalo jen několik kusů, které slouží jako památníky. Berlínská zeď patřila k nejpřísněji střeženým liniím studené války a lidem, kteří přes ni prchali na Západ, hrozila smrt. Podle dosud zdokumentovaných případů bylo při těchto pokusech zabito 140 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků