Hlavní obsah
 

Francie poslala USA druhou sochu Svobody

Zmenšená replika sochy Svobody v pondělí opustila své místo v centru Paříže a vydala se na dlouhou pouť do Spojených států, aby dělala v newyorském přístavu společnost své o poznání větší sestře. Repliku poslala do USA Francie jako připomínku přátelství obou zemí.

 
Francie poslala USA druhou sochu Svobody

Necelé tři metry vysoká socha je přesnou kopií sádrového modelu sochy, který vytvořil autor originální sochy Svobody Auguste Bertholdi. Od roku 2011 stála tato šestnáctkrát menší socha v zahradách Muzea umění a řemesel v centru Paříže, to se však v pondělí změnilo.

Po slavnostním ceremoniálu byla socha sesazena z podstavce, zabalena a nyní se připravuje na cestu přes Atlantik. Tam bude příští měsíc vystavena na Ellis Islandu. Pro veřejnost bude k vidění od 1. do 5. července, včetně Dne nezávislosti. Následně zamíří do Washingtonu, kde bude deset let k vidění v zahradách francouzského velvyslanectví.

Načasování má symbolickou rovinu. „Dnes je den po 6. červnu, den po Dni D,“ připomněl v pondělí vylodění Spojenců v Normandii ředitel muzea Olivier Faron. V New Yorku bude k vidění přes Den nezávislosti a během Dne dobytí Bastily už bude k vidění na velvyslanectví.

„Francouzsko-americké přátelství by mělo být vyjádřeno symbolem svobody. A myslím, že zahájení nové éry vztahů mezi Francií a Spojenými státy je to, v co všichni doufáme,“ dodal Faron.

Symbol přátelství mezi Francií a USA

Nápad na sochu Svobody vznikl v hlavě francouzského historika Édouarda de Laboulayeho v roce 1865, poté co byly po občanské válce Spojené státy opět sjednoceny.

Laboulaye toužil vyjádřit pouto mezi zrovnoprávněním otroků a ideály francouzského osvícenství. Vzhledem k tomu, že Francie si v té době procházela svými problémy pod nadvládou Napoleona III., nápadu na vznik sochy se chopil až v roce 1871 Auguste Bertholdi. Francie zafinancovala stavbu sochy, Američané zase piedestal.

Zhruba 225 tun vážící socha byla v rozloženém stavu převezena v roce 1885 z Francie do New Yorku a o rok později ji slavnostně odhalil americký prezident Grover Cleveland. Při inauguraci nazval Bartholdiho „největším současným mužem Ameriky“.

Socha Svobody reprezentuje římskou bohyni svobody Libertas, její koruna s hroty do sedmi směrů vyjadřuje sluneční paprsky mířící do celého světa, deska, kterou drží v ruce, nese datum, kdy Američané získali nezávislost. U levé nohy pak soše leží přervané řetězy a okovy symbolizující zákaz otroctví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků