Hlavní obsah
V Paříži se vydražil revolver, který ukončil život slavného malíře. Foto: Profimedia.cz

Částka za revolver, jímž se zabil van Gogh, překonala při dražbě očekávání

Za 162 500 eur (4,16 milionu Kč) se ve středu v pařížském paláci Drouot vydražil revolver značky Lefaucheux, kterým se v roce 1890 v Auvers-sur-Oise patrně zabil malíř Vincent van Gogh. Kupec si přeje zůstat v anonymitě, nabídku učinil po telefonu, informovala agentura AFP. Částka zahrnuje dražební poplatky a je až čtyřikrát vyšší, než se odhadovalo.

V Paříži se vydražil revolver, který ukončil život slavného malíře. Foto: Profimedia.cz
Částka za revolver, jímž se zabil van Gogh, překonala při dražbě očekávání

Dražba revolveru, jehož autentičnost se patrně nikdy stoprocentně neprokáže, začala na částce 20 tisíc eur. Neslavně proslulou zbraň ráže sedm milimetrů, či spíše její torzo, dala do prodeje aukční síň AuctionArt - Rémy Le Fur.

Střelil se do břicha

Vincent van Gogh se zastřelil ve městě Auvers-sur-Oise, kde pobýval od května 1890, trpěl depresemi. Pronajal si pokoj u hostinského Arthura Ravouxe. Byl tehdy na vrcholu uměleckých sil, maloval více než jeden obraz denně.

V neděli 27. července 1890 malíř zřejmě došel na pole, kam chodíval malovat, vyhrnul si košili a střelil se do břicha z revolveru, který si vypůjčil od hostinského. Revolver mu vyklouzl z rukou a umělec omdlel. Za soumraku se probral a vydal se zpět do hostince. Navzdory péči lékaře Paula Gacheta po dvou dnech plných utrpení Vincent van Gogh zemřel.

Revolver se vydražil za více než čtyři miliony korun.

Foto: Profimedia.cz

Zbraň, která se ve středu vydražila, našel někdy kolem roku 1960 rolník, který na poli hospodařil, a předal ji rodičům současného majitele hostince Ravoux. Notně zkorodovaný revolver visel nad pultem.

V roce 2016 byl vystaven v amsterodamském muzeu van Gogha. Analýza podle aukční síně dokazuje, že zbraň spočívala v zemi po dobu, která koresponduje s rokem 1890.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků