Hlavní obsah
Zbraň se bude dražit v Paříži. Foto: Profimedia.cz

Zbraň, která ukončila život malíře van Gogha, půjde v Paříži do dražby

Revolver značky Lefaucheux, který 27. července 1890 v Auvers-sur-Oise zřejmě použil nizozemský malíř Vincent van Gogh k ukončení svého života, bude vydražen ve středu v pařížském paláci Drouot. Cena by se podle odhadů měla pohybovat v rozmezí milionu až milionu a půl korun.

Zbraň se bude dražit v Paříži. Foto: Profimedia.cz
Zbraň, která ukončila život malíře van Gogha, půjde v Paříži do dražby

Neslavně proslulou zbraň ráže sedm milimetrů – či spíše její torzo – dává do prodeje aukční síň AuctionArt – Rémy Le Fur. Jakkoli autentičnost zbraně zřejmě nikdy nebude stoprocentně prokázána, její cena se odhaduje na 40 až 60 tisíc eur (zhruba milion až půldruhého milionu korun).

Je známo, že na radu svého bratra se Vincent Van Gogh po dvouletém pobytu na jihu Francie 20. května 1890 usadil v Auvers-sur-Oise, kde byl tamní doktor Paul Gachet přítelem impresionistů. Van Gogh, trpící depresemi, si pronajal pokoj u hostinského Arthura Ravouxe. Byl na vrcholu svého umění, maloval více než jeden obraz denně.

Cena se odhaduje na deset tisíc eur.

Foto: Profimedia.cz

V neděli 27. července 1890 si malíř zřejmě došel na pole, kam chodíval malovat, vyhrnul si košili a střelil se do břicha z revolveru, který si vypůjčil od hostinského. Revolver mu vyklouzl z rukou a umělec omdlel. Za soumraku se probral a vydal se zpět do hostince. Navzdory péči doktora Gacheta po dvou dnech plných utrpení Vincent van Gogh zemřel.

Sebevražda, nebo náhoda?

Zbraň, nabízenou ve středeční aukci, našel někdy okolo roku 1960 rolník, který na poli hospodařil, a předal ji rodičům současného majitele hostince Ravoux. Velice zdevastovaný revolver visel nad pultem. V roce 2016 byl vystaven v amsterodamském Van Goghově muzeu.

Analýza podle aukční síně dokazuje, že zbraň spočívala v zemi po dobu, která koresponduje s rokem 1890. Dva američtí badatelé v roce 2011 přišli s novou biografií, podle níž Vincent van Gogh patrně nespáchal sebevraždu, ale nešťastnou náhodou jej postřelili dva mladíci, kteří si hráli se zbraní.

Stejně jako Pablo Picasso, Caravaggio, Claude Monet nebo Leonardo da Vinci je van Gogh jedním z malířů proslulých po celém světě, a tak jsou všechny záležitosti spjaté s vynikajícím a trpícím umělcem pozorně sledovány.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků