Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Bohaté bílé ženy se u večeře za tisíce dolarů učí, že jsou rasistky

Talíř kouřících špaget a místo nezávazné konverzace o ničem debaty o vlastních rasistických předsudcích. Tak vypadají večeře bohatých bělošek, kterých se opakovaně účastní Američanky Regina Jacksonová, která je afroamerického původu, a Saira Raoová s indickými kořeny. Za 2500 dolarů (zhruba 57 tisíc korun) jim při nich vysvětlí, jaké mají předsudky a proč.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Bohaté bílé ženy se u večeře za tisíce dolarů učí, že jsou rasistky

Kampaň, kterou Raoová s Jacksonovou nedávno rozjely, slaví úspěch. Za sebou už obě dámy mají podobných večeří asi 15 ve velkých městech USA. Každá je podobná té, která se odehrála v coloradském Denveru a o které informoval deník Guardian.

„Nedávno jsem jela autem a uviděla osobu černé pleti, hned jsem předpokládala, že nemá v plánu nic dobrého,“ vypravuje ženám Alison Gubserová. „Ihned potom jsem si ale řekla, tohle není správné. Je to člověk, který si jde po svém. Proč takhle přemýšlím?“ dodala. Ostatní ženy u stolu chápavě přikyvují.

Saira Raoová (vlevo) a Regina Jacksonová

Akce nazvaná Race to Dinner je vždy stejná. U jedné ze zájemkyň se sejde šest až osm dalších známých a Raoová s Jacksonovou. Dřív se takto bílé ženy ze střední a vyšší vrstvy scházely nad debatami o knihách, nyní mluví o předsudcích. „Kdybyste tohle uspořádali v konferenční místnosti, tak by odešly. Bohaté bílé ženy jsou ale vychovány v tom, že od večeře se neodchází,“ vysvětlila Raoová.

Večeře v rámci boje proti předsudkům je určena pouze pro ženy a ještě ne všechny. Přístup mají odepřen voličky Trumpa a všichni bílí muži. „Bílí muži nikdy nic nezmění. Kdyby mohli, už by to udělali,“ má jasno Regina Jacksonová.

Rasistický podtón může být ve zdánlivě nevinných větách, učí Raoová

Ženy u večeře nad vínem přemítají, jak a proč jsou vlastně rasistkami. Večeři předchází povinná četba knihy White Fragility od Robin DiAngelové, ve které autorka vysvětluje, proč je pro bělochy tak těžké mluvit o rasismu.

Morgan Richardsová se na večeři v Denveru svěřuje, že spousta jejích přátel ji chválila za to, že adoptovala dvě černé děti. Tomuto fenoménu se říká white saviour – bílý zachránce. Člověk bílé barvy pleti má tendence pomáhat lidem jiné barvy pleti jen kvůli sobě a aby si dokázal, že je vlastně nadřazený.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

#antiracism #deconstructingbecky

Příspěvek sdílený Race2Dinner (@race2dinner), Led 21, 2020 v 7:18 PST

„Když jsem chtěla být matkou, nestarala jsem se o to, zda jsou děti černé,“ namítá Richardsová. „Takže přiznáváš, že adoptovat černé dítě znamená snížit svůj standard,“ rýpne si Raoová a žena po chvíli přemítání přiznává, že její vyjádření má rasistický podtón.

Indoameričanka Raoová je ve svých názorech neústupná a někdy se jí přezdívá „levicový Trump“. „Běloši - předtím, než mi řeknete, že váš indický manžel či manželka nebo přítel nesouhlasí s ničím, co říkám, najděte si na internetu, co znamená internalizovaná oprese, gaslighting či token,“ uvedla například v jednom svém příspěvku na Twitteru Raoová.

Internalizovanou opresí se nazývá stav, kdy členové utlačované skupiny používají metody utlačovatelů vůči vlastní skupině. Gaslighting je výraz pro formu psychické manipulace, kdy se pachatel snaží zasít pochybnosti v cílovém jednotlivci či skupině. Tokenem se pak nazývá osoba, kterou skupina přijme mezi sebe, aby dala najevo, jak moc je inkluzivní, i když ve skutečnosti není.

I když je to pro ně často bolestné, většina žen se shoduje, že večeře jim pomáhají odkrýt nikoliv jednoznačně rozpoznatelný rasismus, ale ten, který je skrytý a zakořeněný v americké populaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků