Dvě mláďata kavky obecné spadla i s částí hnízda ze stromu v Provaznické ulici v Ostravě-Hrabůvce. Mladí ptáci pád přežili bez úhony, jejich rodiče ale nechtěli nechat k mláďatům nikoho přiblížit.

Hasič přemisťuje mláďata.

Hasič přemisťuje mláďata.

FOTO: Tomáš Lach, HZS Moravskoslezského kraje

„Chránili potomky s takovým odhodláním, že kolemjdoucí se ze strachu o své zdraví vyhýbali místu velkým obloukem,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Ptáci dorůstající délky téměř 40 centimetrů s rozpětím křídel o dalších 30 centimetrů budili podle něj při náletech na vše, co se v okolí spadlého hnízda pohybovalo, oprávněný respekt. „Byla to jako scéna z amerického kultovního hororu Ptáci,“ dodal s úsměvem.

Na záchranu ptáčat vyrazili hasiči ze stanice v Ostravě-Přívoze, jež jsou mimo jiné také specialisté na záchranu malých i velkých tvorů.

Hnízdo umístili hasiči na radu ornitologů na vyvýšené místo.

Hnízdo umístili hasiči na radu ornitologů na vyvýšené místo.

FOTO: Tomáš Lach, HZS Moravskoslezského kraje

„Vylezli pro zbytek hnízda do koruny stromu po nastavovacím žebříku, zkompletované hnízdo i s vyděšenými mláďaty uložili do plastového sudu s proděravělým víkem, uzpůsobeným pro transport živých tvorů, a přemístili podle rady ornitologů na vyvýšené místo,“ popsal průběh záchrany mluvčí hasičů s tím, že hnízdo skončilo po stříškou výstupku na střeše nedaleké výměníkové stanice. „Akce proběhla za bedlivého a hlasitého dozoru plachtících rodičů,“ dodal Kůdela.