Senzační úlovek se rybáři podařil začátkem března. Když pak zjistil, že uvnitř lahve od piva je dánská pohlednice datovaná z roku 1913, svěřil nález odborníkům. Místní novinář se posléze s pomocí genealoga během pár týdnů dopátral potomků odesílatele a dvaašedesátiletá Erdmannová zažila v berlínském bytě nečekanou návštěvu.

"Nejdříve jsem si pomyslela: Ach jo, zase nějaký podomní prodejce. Co bude chtít?" líčila Erdmannová. Pak si ale vyslechla podrobnosti o lahvové poště a uvědomila si: „Ten vzkaz z lahve, kterého jsou plné noviny, napsal můj dědeček.“

Pohlednici držela v rukou poprvé minulý týden v Hamburku a prý to byl velmi dojemný okamžik. „Po tváři se mi kutálely slzy,“ připustila žena, jejíž dědeček zemřel ještě předtím, než se narodila. Historický dokument, který Severní moře vydalo po 101 letech, nyní uchovává soukromé námořní muzeum v Hamburku, kde je také vzkaz do začátku května k vidění.

O identitě odesilatele prý už není pochyb: odborníci porovnali rukopis na pohlednici s písemnostmi prokazatelně napsanými dědečkem Angely Erdmannové a zjistili, že písmo je stejné. Jediné, co nemůže splnit nikdo, je přání, které na staré pohlednici stojí: Ten, kdo tento vzkaz najde, ať jej odesílateli doručí zpět.