Když 21. května kurátor ptáků Antonín Vaidl ze Zoo Praha zjistil, že nad Prahou přelétá orlosup bradatý, nechtěl uvěřit. Byl to první senzační výskyt tohoto impozantního dravce, který se u nás nikdy neobjevil. V tu dobu ještě neměl Vaidl ani tušení, že této samici zachrání život.

Samice orlosupa s mužským jménem Bernd, která měla na jednom z rýdovacích per upevněný GPS vysílač, přeletěla po polovině května ze švýcarských Alp do blízkosti Stuttgartu, odtud pokračovala dál na sever, poté se stočila k východu a pak proletěla nad Prahou. Proč se samice takto zatoulala, si nikdo nedokáže vysvětlit. Orlosupi se drží na území zhruba 400 km², jsou celkem stálí.

O záchranu dravce požádali pražskou zoo

O měsíc později se Antonínu Vaidlovi ozval Daniel Hegglin, jeden z organizátorů švýcarského reintrodukčnho programu, díky němuž bylo od roku 1986 vypuštěno do volné přírody již 197 mláďat, s překvapivou prosbou. Požádal ho o pomoc při záchraně Bernd.

„Ta se ze západních Čech vrátila do Německa a poté se už její vysílač ozýval ze stále stejného místa u Kulmbachu. Mělo se za to, že zahynula. Posléze se však podařilo vysílač najít. Pouze jej ztratila a ve skutečnosti dál pokračovala ve svém bezcílném putování, až vyhublá a zcela vysílená zůstala sedět na skále u německého Zhořelce. Tam ji objevil místní ornitolog a informoval Daniela Hegglina,“ popsal Antonín Vaidl s tím, že samice nebyla tak vyhublá, protože by se otrávila, ale prostě jen dlouhou dobu neměla co žrát. Ono se v Německu, Polsku ani u nás moc zdechlin velkých zvířat nepovaluje.

Bernd se vrací do Alp.

Bernd se vrací do Alp.

FOTO: Archiv Zoo Praha (Antonín Vaidl)

Samice Bernd se do trojské zahrady dostala přes libereckou zoo na počátku července a vážila pouhých 4500 gramů. „V pražské zoo se jí však vrátila síla. Chovatelé museli u Bernd dodržovat správný krmný režim a pravidelně ji vážit. Pokud by samice příliš nabrala, mohla by mít problémy s létáním. V průběhu pobytu v Praze dostávala především králíky a potkany. Naším cílem bylo dostat ji co nejrychleji do optimální kondice. S váhou 5650 gramů je připravená vydat se zpět do přírody švýcarských Alp,“ popsal kurátor ptáků, který prohlásil, že Bernd je mimořádná krasavice a sympaťačka.

Vysoko nad vrcholky Alp

Prahu opustila Bernd v úterý ve dvě hodiny ráno. V doprovodu kurátora ptáků a chovatelky zamířila do švýcarského Curychu. Podle plánu byla přemístěna do aklimatizační voliéry. A už se plánoval náročný výstup s orlosupí samicí na zádech v těžké transportní bedně.

Ve čtvrtek výprava i s cenným nákladem vyrazila na cestu. „Bylo třeba vypustit ji v místech, kde dříve žila, tedy kde byla před rokem vysazena. Bernd se nad alpské vrcholky vznesla nedlouho po vysazení. Díky ideální kondici, do které se dostala v Praze, neměla s létáním žádné potíže,“ komentoval navrácení zachráněného orlosupa do volné přírody Vaidl.