Prostřednictvím dříve nezveřejněných záběrů, starých fotografií a archivních filmových týdeníků by princ Charles rád vzdal osobní poctu své matce, královně Alžbětě II. V programu, který tento pátek večer odvysílá televize BBC One, se dělí o své myšlenky a z vlastního pohledu vzpomíná na příhody z veřejného i soukromého života královny.

Odhaluje také lidskou stránku královského života, když například vypráví o tom, jak se jeho matka před korunovací učila nosit královskou korunu.

„Pamatuji si, jak k nám přicházela, když jsme se jako děti koupali, a na hlavě měla korunu. Nacvičovala, bylo to docela komické,“ prozradil princ Charles.

„Diamantové výročí nám podle mého názoru umožňuje s hrdostí oslavit vše, co pro nás královna znamená. Jak pro celý národ, tak samozřejmě i pro mě, jako jedno z jejích dětí,“ uvedl korunní princ, když se s nefalšovaným pobavením díval na záběry ze svého dětství.

Čtyři dny plné oslav

Mohutné oslavy královnina 60. výročí od nástupu na trůn budou trvat čtyři dny a vedle olympijských her budou pro Británii jedním ze dvou vrcholů roku. Země zažije prodloužený víkend, který přinese koncert popových hvězd před Buckinghamským palácem, flotilu tisíce lodí na Temži i slavnostní bohoslužbu v katedrále sv. Pavla.

Alžběta II. nastoupila na trůn 6. února 1952, kdy ve věku pouhých 56 let zemřel její otec, král Jiří VI. Korunována byla ovšem ve Westminsterském opatství právě až 2. června. Šestaosmdesátiletá panovnice je druhým "nejdéle sloužícím" britským monarchou. Zažila 12 britských premiérů, 12 amerických prezidentů a šest papežů. Překonává ji jen královna Viktorie, která převážně v 19. století vládla přes 63 let.

Během Alžbětiny vlády zažívala královská rodina i bouřlivé časy, když se tři z jejích čtyř dětí rozvedly a ona sama zažila krátký pokles popularity po úmrtí princezny Diany v roce 1997. Svým zdrženlivým vystupováním a důsledným plněním svých povinností si ale získala oblibu většiny Britů. Při oslavách zlatého výročí se před deseti lety před Buckinghamským palácem shromáždilo na milión jejích příznivců.