Milovník přírody Moffett pátral po obřím hmyzu dva dny na odlehlém novozélandském ostrově, jeho pátrání se ale vyplatilo. Jednasedmdesát gramů vážící jedinec s rozpětím křídel téměř 18 centimetrů byl prohlášen za největší hmyz, jaký kdy byl nalezen.

Jednalo se o samičku, která byla tak velká, že dokázala konzumovat celou mrkev. „Hrozně jí to chutnalo. Vypadalo to, že úplně ignoruje fakt, že se opírá o naše ruce a pokračovala ve žvýkání,“ popsal Moffett.

„Celou mrkev by snědla za chviličku, ale vzhledem k tomu, že se jedná o extrémně ohrožený druh, nechtěli jsme riskovat zažívací potíže,“ dodal s tím, že wetu poté vrátil na její původní místo na stromě.

Bůh odporných věcí

Weta je maorský název, který zahrnuje asi 70 endemických hmyzích druhů Nového Zélandu. Giant weta jsou největšími z nich, ostatní takových rozměrů nedosahují. Název v překladu znamená Bůh odporných věcí.

Weta vypadá jako saranče, velká kobylka s dlouhými tykadly nebo cvrček s ostnatými nožičkami a velkými kusadly. Původně žil tento hmyz i na pevnině, tam ho ale vyhubily krysy.