Někteří závodníci trefně poukázali na to, že je Rob Sloan, který doběhl do cíle jako třetí, během závodu určitě nepředběhl. Jednatřicetiletý závodník zpočátku jakákoli obvinění popíral a dušoval se, že se žádného podvodu nedopustil.

Později však přiznal, že zhruba na 32. kilometru nasedl na autobus, protože se cítil unavený. V zalesněné oblasti pak z autobusu vystoupil a doběhl si pro bronz. Jeden ze svědků uvedl, že ho spatřil za stromem. Vylezl prý, až když přeběhl první a druhý závodník.

„Byl jediným závodníkem, který zaběhl druhou polovinu závodu rychleji než tu první,“ řekl deníku The Daily Telegraph Steve Cram, držitel bývalého světového rekordu a organizátor závodu v Kielderu.

Sloan označil obvinění za absurdní

Sloan, bývalý armádní mechanik z Downhillu v Sunderlandu, už několik minut po doběhnutí hovořil s novináři a závod popsal jako neuvěřitelně obtížný. Když se pak začalo o jeho výkonu pochybovat, velmi se rozhořčil.

„Tato křivá obvinění mě naštvala a znepokojila. Je to zkrátka absurdní,“ prohlašoval rozhodně Sloan. Jenže organizátoři začali s vyšetřováním a Sloan se nakonec přiznal. Nasedl prý na jeden z 12 autobusů, které vozily diváky maratónu kolem jezera.

„Po tomto zjištění dostal bronzovou medaili Steven Cairns ze skotského Peebles, který si ji skutečně zasloužil,“ řekl jeden z organizátorů.

Ačkoli Sloanovi hrozí vyloučení z klubu a pravděpodobně už si tento maratón nikdy nezaběhne, ze závodiště neodešel s prázdnou. Den předtím totiž vyhrál závod na deset kilometrů. Zdá se, že v tomto případě opravdu nepodváděl a medaile mu tedy zůstane, uvedl deník The Daily Telegraph.