Osmička mužů s tradičními amišskými bradkami skončila ve vězení poté, co odmítla zaplatit pokutu. Jejich obhájce však tvrdí, že zaplacení této pokuty je v přímém rozporu s nařízeními jejich víry. Jasný trojúhelník si totiž prý nemohli dát na vůz z jednoduchého důvodu. Jejich náboženství zakazuje nošení či zobrazování jasných a výrazných barev či spoléhání se na člověkem vyrobené symboly kvůli bezpečnosti.

Soudce se však se zatčenými nepáral a uvěznil je na tři až deset dní ve vězení Graves County v Mayfieldu, asi 320 kilometrů od Louisville v Kentucky. Dozorce informoval, že si muži do vězení přinesli bible a místo typických oranžových kompletů dostali tmavé hábity a sandály. Všichni byli umístěni do jedné velké zadržovací cely.

"Jsme velmi zklamáni, že se soudce rozhodl mé mandanty umístit do vězení. Myslíme si, že to rozhodně nebylo nezbytné, dokud tak nerozhodla i vyšší instance soudu v Kentucky, kam jsme se odvolali," uvedl právník mužů William Sharp.

Je to nutné zlo, myslí si amiš

Všichni uvěznění muži, tedy Menno Zook, David Zook, Eli Zook, Danny Byler, Mose Yoder, Emanuel Yoder, Levi Hotetler a Jacob Gingerich jsou již na svobodě.

"Nemyslím si, že je správné dát někoho do vězení kvůli jeho náboženským přesvědčením. Pokud to je však něco, co musíme udělat, abychom mohli dodržovat biblické zákony, pak to podstoupíme," uvedl devátý zadržený, otec sedmi dětí Levi Zook, který byl po výslechu jako jediný propuštěn.